"Za razliku od oporbe, koja novi zakon smatra korakom natrag, mi smatramo da je to korak naprijed, pa vas pozivam da iziđete na referendum i javnom servisu date novu priliku", rekao je Pahor u četvrtak u izjavi za slovenski RTV.
Prijašnja je vlada prije četiri godine donijela zakon o RTV-u, ali Pahor tvrdi da se pokazalo kako su "potrebne promjene".
Parlament je već prihvatio novi zakon, ali je oporba skupila dostatan broj glasova da ga pokuša pobiti na referendumu jer se s njim ne slaže i traži njegovo poništenje.
Po istraživanjima javnog mnijenja, ishod referenduma bit će tijesan.
Još valjani zakon o javnoj televiziji donijela je bivša vlada Janeza Janše, a sadašnja vladajuća koalicija, koja je bila u oporbi, tada ga je pokušala srušiti na referendumu, ali nije uspjela.
Sada se ponavlja slično, samo s obrnutim ulogama.
Iako se zakonske promjene tiču statusnih i pravnih pojedinosti, te novog sastava nadzornog odbora i imenovanja ravnatelja i urednika, koplja se lome na tome je li on rezultat želje vladajućih da utječu na program, osobito informativni, i hoće li biti većih promjena na uredničkim mjestima.
Novim bi zakonom slovenski javni RTV servis dobio status "mješovitog", a ne "državnog" poduzeća, novinari ne bi više bili plaćama uvršteni među "državne službenike", a prvi put bi se uvela i polusatna emisija za "neautohtone manjine". Samanjio bi se i broj članova nadzornog odbora i programskog vijeća koje izravno imenuju vlada i parlament te uvela peteročlana uprava RTV-a s glavnim ravnateljem na čelu, dok bi se urednici birali na javnom natječaju.
Oporba tvrdi da je novi zakon manje transparentan nego prijašnji i da će otvoriti nove načine političkog utjecaja na program koji se ne sviđa vladajućoj koaliciji.