ZAGREB
U Hrvatski sabor stigao je jutros iz DORH-a klasificirani dokument koji je odmah proslijeđen Mandatno-imunitetnom povjerenstvu (MIP), a mediji nagađaju da je riječ o zahtjevu za skidanjem imuniteta saborskom zastupniku i bivšem premijeru Ivi Sanaderu radi kaznenog progona, no u Saboru, ali i u DORH-u za sada to nisu ni potvrdili ni opovrgnuli. "U ured predsjednika Sabora stigao je klasificiran dokument s oznakom ograničeno koji je proslijeđen MIP-u", jedino je što je novinarima izjavila glasnogovornica Sabora Marina Buntić Juričić. Ni glasnogovornica DORH-a Martina Mihordin nije željela ništa reći o zahtjevu DORH-a. MIP je od ranije za poslijepodne u 14,30 sati zakazao sjednicu, a na dnevnom redu je bilo samo odlučivanje o zahtjevu za davanje odobrenje za pokretanje postupka protiv Tonina Picule. Sanader prijepodne nije viđen u zgradi sabora. Za sada se ne zna zbog čega se traži skidanje imuniteta Sanaderu kojega mediji, a nagađa se i neki osumnjičenici, već mjesecima povezuje sa korupcijskim slučajevima "HEP", "Brodosplit" i "Fimi media" u kojemu se preko te tvrtke izvlačio novac iz nekih ministarstava i državnih tvrtki. Ovo je prvi put da se za jednog hrvatskog premijera traži kazneni progon.
ZAGREB
Visoki hrvatski dužnosnici šturo komentiraju zahtjev da se, kako nagađaju mediji - budući da se radi o klasificiranom dokumentu, zastupniku i bivšem premijeru Ivi Sanaderu skine imunitet. Na Dan borbe protiv korupcije i neposredno nakon današnje prezentacije Globalnoga barometra korupcije Transparency Internationala u Zagrebu, predsjednik Ivo Josipović na novinarsko je pitanje o tome kratko rekao kako očekuje pravedan postupak, a glavni državni odvjetnik Mladen Bajić nije ništa želio komentirati. Predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe strategije suzbijanja korupcije Željko Jovanović drži kako je to dobra vijest na dan borbe protiv korupcije. "Na međunarodni dan borbe protiv korupcije to je jedna dobra vijest i smatram da na taj način uskočka vertikala pokazuje da radi svoj posao", rekao je Jovanović.
ZAGREB
SDP već godinama očekuje da državna tijela počnu raditi svoj posao, komentar je predsjednika SDP-a Zorana Milanovića na današnju još uvijek neslužbenu informaciju da je u Sabor stigao zahtjev Državnog odvjetništva za skidanje zastupničkog imuniteta bivšem predsjedniku vlade i HDZ-a Ivi Sanaderu. "Mi već godinama očekujemo da državna tijela počnu raditi svoj posao. O tome smo govorili glasno, možda za nečije ukuse i preglasno, ali vrlo jasno još u kampanji 2007. godine. Sada je valjda svima jasno i kako su financirana neka osobna bogatstva, ne samo jedno, nego mnoga, i kako je financirana barem jedna kampanja. To je nama bilo jasno i 2007.", izjavio je Milanović. "Ničijoj nevolji se ne radujemo, ali pravda mora biti služena i poslužena, mora se provoditi, a oni koji su to, što namjerno, što iz oportunizma, propustili učiniti zadnjih godina, za to bi također trebali biti barem moralno odgovorni", rekao je Milanović. Na pitanje očekuje li sada prijevremene parlamentarne izbore, odgovorio je kako ne očekuje da će vlada odstupiti. Konferenciju za novinare u Saboru je počeo zamolbom novinarima da, unatoč "turbulentnim zbivanjima zadnjih minuta u Mandatno-imunitetnom povjerenstvu", temu o Ini, zbog koje ih je i okupio, ne shvate kao drugorazrednu, već prvorazrednu nacionalnu temu.
ZAGREB
Saborski Odbor za izbor, imenovanja i upravne poslove danas je većinom glasova odlučio Saboru predložiti da Šimu Krasić razriješi dužnosti glavne državne revizorice te na njezino mjesto imenuje Ivana Klešića. No, toj je odluci prethodila žustra rasprava u kojoj su SDP-ovi članovi Odbora prozivali HDZ-ovce jer su za glavnog državnog revizora predložili svog stranačkog kolegu, dok su HDZ-ovi članovi uzvraćali da je oporba propustila više od pola godine vremena da predloži svoga kandidata, nedopustivim ocijenivši da se njihova kandidata unaprijed kritizira. "HDZ nastavlja svoju kadrovsku politiku namještanja svojih ljudi na sve ključne položaje u društvu", poručio je Nenad Stazić (SDP), nedupustivim i sramotnim ocijenivši da se za glavnog državnog revizora predlaže stranačkog čovjeka. Ocijenio je kako je očita namjera HDZ-a da postavljanjem svoga čovjeka na čelo Državnog ureda za reviziju želi spriječiti po njih negativna revizijska izvješća o financiranju i poslovanju te stranke, "koja je pod ozbiljnom sumnjom da se nije financirala na zakonit i transparentan način". "Ni jedna stranačka osoba u ovakvim okolnostima države i društva ne može biti glavni državni revizor", poručio je Stazić. Njegove su prozivke odbacili HDZ-ovi članovi Odbora, pa i predsjednica Odbora Nevenka Majdenić (HDZ) koja je podsjetila da je Odbor još u travnju, kada je istekao mandat Šimi Krasić, saborskim klubovima uputio poziv da predlože svoje kandidate za glavnog državnog revizora, ali da je to učinio samo HDZ.
ZAGREB
Podršku svih saborskih klubova na početku današnjeg zajedanja Sabora dobilo je izvješće o radu Odbora za predstavke i pritužbe za prošlu godinu u kojoj je Odbor zaprimio i obradio 394 pismene predstavke, a na razgovore primio i sve građane koji su zatražili da usmeno iznesu svoje probleme. Predsjednik odbora Igor Dragovan kazao je kako je sve predstavke odbor uputio nadležnim tijelima na razmatranje ili je odgovorio neposredno podnositelju predstavke. "To nisu politički obojeni problemi već životni problemi građana", kazao je Dragovan. Iz stambeno-komunalnih odnosa zaprimljeno je i obrađeno ukupno 55 podnesaka, a vezani su uz iseljenje iz stanova, obnova ratom porušenih kuća, ometanje u mirnom korištenju stana. Iz imovinskopravnih odnosa podnesena je 61 predstavka vezana uz sporost upravnih i sudskih tijela u zahtjevima povrata imovine, kuća, stanova i ranije nacionaliziranog zemljišta, a iz socijalno zdravstvene problematike Odbor je zaprimio 106 predstavki vezane uz povredu prava iz mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te socijalne skrbi. Vezano uz rad sudova i lokalne samouprave, odnosno dugotrajnost postupka, zaprimio je 95 predstavki, dok je vezano uz rad i radne odnose, uglavnom prekid radnog odnosa i povrede učinjene u natječajnom postupku, zaprimio 77 predstavki.
ZAGREB
Položaj umirovljenika u RH, BiH, Srbiji i Sloveniji sličan je jer sve zemlje imaju nepovoljan odnos umirovljenika i zaposlenih, a prosječna mirovina, osim u Sloveniji gdje je 60 posto, kreće se oko svega 40 posto prosječne plaće, istaknuto je na regionalnoj konferenciji umirovljeničkih sindikata koju u Zagrebu organizira Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH). Na jednog umirovljenika u svim zemljama dolaze manje od 2 zaposlena, što je nepovoljno za financiranje mirovinskih sustava. Prosječna starosna mirovina pak ovisi o gospodarskim mogućnostima te tako u Federaciji BiH iznosi 170 eura, Srbiji 240 eura, Hrvatskoj 322 eura, a u Sloveniji 624 eura. Predstavnici Sindikata umirovljenika iz zemalja regije donijet će stoga rezoluciju o pravu na dostojanstvenu i sigurnu starost kojom će, među ostalim, od svojih vlada zatražiti dubinsku analizu mirovinskih sustava te otvaranje kvalitetnih i sigurnih radnih mjesta. Umirovljenici će se usprotiviti rezanju i zamrzavanju mirovina koje je na djelu u svim zemljama regije, jer smatraju da je jedini ispravan model njihovo usklađivanje na temelju rasta plaća. Založit će se također i za ukidanje ili preuređenje drugog mirovinskog stupa. Konferenciju je otvorio predsjednik SSSH Mladen Novosel koji je rekao da u hrvatskom mirovinskim sustavu nije samo problem nepovoljan odnos između umirovljenika i zaposlenika, već i način punjenja mirovinskog fonda s obzirom da mnogi poslodavci ne uplaćuju redovito mirovinski doprinos.
ZAGREB
Krajem ove godine Hrvatska obilježava 20. obljetnicu donošenja prvog Ustava od proglašenja neovisnosti, koji je donesen 21. prosinca 1990. godine i proglašen dan kasnije, dakle tek nekoliko dana prije Božića zbog čega je i dobio naziv božićni Ustav, potvrdivši demokratske promjene izražene na prvim višestranačkim izborima u proljeće te godine te položivši temelj hrvatske neovisnosti. Nakon što su u travnju i svibnju 1990. održani prvi višestranački parlamentarni izbori, a krajem svibnja i konstituiran Sabor, tadašnje Predsjedništvo Socijalističke Republike Hrvatske je 18. srpnja odlučilo Saboru predložiti donošenje Ustava, budući da je ocijenjeno kako važeći republički Ustav iz 1974. obiluje ograničenjima za razvoj demokracije te ne može odraziti volju građana na izborima i težnje hrvatskog naroda za neovisnosti. Tu odluku Predsjedništva SRH o pristupanju donošenju Ustava su na svojim sjednicama 25. i 26. srpnja podržala sva tri tadašnja vijeća u Saboru, čijim se amandmanima na važeći Ustav Hrvatska već tada odrekla naziva "socijalistička" i crvene zvijezde na svojoj zastavi. Po izglasavanju amandmana, zastupnici tog prvog saziva Sabora su, predvođeni tadašnjim predsjednikom Sabora Žarkom Domljanom, na Markovu trgu simbolično nazočili spuštanju zastave SFRJ te podizanju hrvatskog stijega s povijesnim hrvatskim grbom. Na zajedničkoj sjednici triju svojih vijeća Sabor je 22. prosinca 1990. donio Odluku o proglašenju Ustava Republike Hrvatske, kojim je Hrvatska određena kao jedinstvena, nedjeljiva demokratska i socijalna, suverena država u kojoj su zajamčena prava čovjeka, pravo vlasništva i vladavina prava. Božićni Ustav do sada je mijenjan četiri puta, a posljednji put u lipnju ove godine.
BJELOVAR
U trgovačkom centru Billa u Bjelovaru jučer je 35-godišnjak napao policajca van službe i ozljedio ga, nakon čega ga je policijska ophodnja privela u policijsku stanicu, a danas će ga uz kaznenu prijavu dovesti istražnom sucu Županijskog suda u Bjelovaru, priopćila je bjelovarsko -bilogorska policija. On je jučer oko 15,30 sati u trgovačkom centru započeo prepirku sa 43-godišnjim policijskim službenikom Policijske postaje Bjelovar koji je bio van službe u civilnom odjelu, zbog ranijeg ponašanja policijskog službenika prema njemu prilikom obavljanja službenih poslova. Nakon prepirke ga je sačekao ispred izlaza i napao ga, udarajući ga šakom u glavu. Napadnuti je uzvratio i uspio onemogućiti te obavijestio policiju i zatražio pomoć. Kako se napadač primirio, napadnuti policijski službenik ga je pustio, da bi ovaj potom iz svog automobila izvadio ključ za montiranje kotača i ponovo napao udarivši ga nekoliko puta ključem po glavi. Pošto je policijski službenik obilno krvario, počinitelj je prestao s napadom, a policijska ophodnja ga je zatim privela u policijsku postaju. Tijekom tog događaja učesnici su zadobili lakše tjelesne ozljede, a samo je policijski službenik zadržan na liječenju u bolnici. Slijedi daljnji rad radi donošenja ocjene opravdanosti i zakonitosti uporabe sredstava prisile od strane policijskog službenika, kaže se u priopćenju.
OSIJEK
Nepoznatog razbojnika koji je pokušao opljačati trgovinu "Jabuka" u Osijeku, spriječila je 48-godišnja djelatnica, glasnim pozivima za pomoć, izvijestila je danas osječko-baranjska Policijska uprava (PU). Za sada nepoznati muškarac je uz prijetnju nožem, jučer pokušao počiniti razbojništvo nad 48-godišnjom djelatnicom ove trgovine, koja nije poslušala njegov zahtjev za predajom novca, nego je počela glasno dozivati u pomoć, nakon čega je razbojnik pobjegao iz trgovine. U PU napominju kako se radi o muškarcu starom oko 25 godina, koji je bio odjeven u crnu zimsku jaknu s kapuljačom kojom je prekrio glavu.