ZAGREB - Izvanredno stanje obrane od poplava i dalje je na snazi za Ploče, Metković, Opuzen i Kulu Norinsku, no dok je tijekom noći vodostaj Neretve u Metkoviću opadao, u Opuzenu i na ušću (more) raste, izvijestila je danas Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS). U šest sati vodostaj u Metkoviću je bio 371, u Opuzenu 258 centimetara, a na ušću je u 4 sata bio 125 centimetara (sinoć je bio 75 cm). Predstavnici Hrvatskih voda drže da trend smanjenja vodostaja Neretve ne znači i smanjenje problema na desnoj obali gdje će u poplavljenim područjima nivo vode i dalje rasti, a povlačenje vode iz tog područja trajat će više dana, dvostruko više vremena od vremena plavljenja. Također, u obzir treba uzeti i stanje u Imotskom te Popovom polju odakle bi vode mogle također utjecati na stanje u dolini Neretve. Još uvijek se neće isključivati trafostanica Jerkovac te trafostanica Metković 14, koja se nalazi na desnoj obali Neretve i koja pokriva najugroženije područje, već će eventualno doći samo do parcijalnog isključivanja manjeg broja potrošača. Javna rasvjeta na desnoj obali Metkovića, od šetališta do glavnog gradskog trga, ponovno je uključena. Građane se upozorava da u slučaju da im priključni ormari od struje budu poplavljeni da im ne prilaze zbog opasnosti od strujnog udara te da o tome izvijeste Stožer zaštite i spašavanja.
SPLIT - Splitska Lučka kapetanija dobila je jutros nešto prije 9 sati dojavu od vatrogasaca iz Dugog Rata da se motorni brod "Penelopa" iz Splita nagnuo i tone u lučici Sveti Petar u mjestu Jesenice u Sumpetru kod Omiša, potvrdila je glasnogovornica Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Marina Halužan. Odmah nakon dojave iz Splita je angažiran brod za pomoć "Sveti Florijan" Dobrovoljnog vatrogasnog društva (DVD) Kaštela koji se uputio na mjesto događaja kako bi postavio brane da ne dođe do onečišćenja mora. Motorni brod "Penelopa" izgrađen je 1954., ima B kategoriju s tri zvjezdice, a služi za prijevoz putnika na relaciji Split-Dubrovnik-Split. Raspolaže sa 17 kabina i 36 postelja. U vlasništvu je poduzeća Maestral cruising, od kojeg se doznaje da prije podneva zaustavljeno prodiranje mora u brod. "U trenutku prodiranja mora u brod nitko nije bio na njemu, pa tako nema ozlijeđenih. Još ne znamo što se točno dogodilo. Tu su djelatnici Lučke kapetanije i vatrogasci. More nije onečišćeno i to je za sada najbitnije", rekao je Tonći Garbin iz Maestral cruisinga.
PULA -Tridesetpetogodišnjak iz Pule smrtno je stradao u teškoj prometnoj nesreći koja se sinoć oko 22.15 sati dogodila na Medulinskoj cesti u blizini sportskog aerodroma, izvijestila je jutros istarska policija. Nesreća se dogodila kada je Puljanin A. Ž. upravljajući osobnim automobilom "opel corsa" u jednom desnom zavoju uslijed neprilagođene brzine izgubio nadzor nad vozilom i izletio s kolnika pri čemu je "corsa" udarila u stablo. Vozač, koji je bio sam u vozilu, preminuo je na mjestu događaja, a njegovo su tijelo iz smrskane corse morali izvlačiti pulski vatrogasci. U trenutku nesreće kolnik je bio vlažan.
ZAGREB - Hrvatski institut za povijest objavio je dvije nove knjige nepoznatih podataka o Zagrebačkoj županiji, zajedno s faksimilima 28 zemljovida, nastavljajući rad na projektu "Hrvatska na tajnim zemljovidima 18. i 19. stoljeća", koji je počeo 1995. "Današnji stanovnici Zagreba mogu se diviti svojim podsljemenskim naseljima, koja su zbog lakšega pregleda razvrstana u dvije 'terase'. U gornjoj su prikazana samo najpoznatija: Šestine, Gračani, Markuševec, Trnava, Čučerje, Sopnica, Kašina, Blaguž i Glavica. U donjoj podsljemenskoj izdvojena su naselja Granešina, Vugrovec, Prepuštovec i Adamovec", kaže Mirko Valentić, jedan od autora dvosveščane knjige "Zagrebačka županija na tajnim zemljovidima" i glavni urednik edicije. Po njegovim riječima posebna su draž sljemenski putovi i staze, a najstariji su preko Kraljičina zdenca i Medvedgrada. Tu su još: markuševački, trnavački, vidovečki put, na istočnom rubu Medvednice put koji je preko planine vodio na Lipu. "S jednakom radoznalošću mogu se na zemljovidima Zagreba i Medvednice promatrati brojni sljemenski potoci", rekao je, dodavši kako mnogi zemljovidi ispisuju tok rijeke Save od ušća Sutle i skelskoga prijelaza u Medsavi do ušća Krapine nedaleko od Zagreba.