Londonski Ftse indeks u takvim je okolnostima kliznuo 0,05 posto, na 5.548 bodova. Frankfurtski DAX indeks ojačao je pak 0,25 posto, na 6.714 bodova.
Pritiske na burzovne indekse u kontekstu sve većeg opreza ulagača djelomice su ublažili dobitnici u rudarskom sektoru, poduprti rastom cijene bakra zbog straha od nedostatne ponude. Ojačale su tako dionice Anglo Americana, BHP Billitona i Rio Tinta, u rasponu od 0,5 do 0,7 posto.
Među dobitnicima je bio i energetski sektor, koji je također priječio veće gubitke burzovnih indeksa pogođenih strahom ulagača od širenje dužničke krize na ostale ranjive članice eurozone.
Od dobitnika se ističu francuski naftni div Total, s rastom cijena dionica od 1,2 posto, nakon što je izvijestio da je dobio dozvolu za provedbu druge faze projekta na Sjevernom moru. Ojačale su i dionice BG Groupa i Repsola, za 1,7 odnosno jedan posto.
Oprez ulagača proizlazi iz straha da bi sljedeći u redu za pomoć mogao biti Portugal, a potom i Španjolska, nakon Grčke i Irske.
"Gledajući naprijed, situacija i dalje ostaje prilično neizvjesna a promjenjivost će se vjerojatno zadržati a možda će se čak i pojačati. Čini se da nema brzog rješenja krize u eurozoni", kazao je Philippe Gijsels, čelnik istraživanja u BNP Paribas Foris Global Marketsu.
U takvom su ozračju najvećim pritiscima i dalje bile izložene dionice financijskog sektora. Najveći gubitnici tako su bili Banco Santander, Allied Irish Banks i Natixis, čije su dionice oslabjele u rasponu od 1,4 do pet posto.
Portugalske banke Banco Espirito i Millennium zabilježile su pad cijena dionica od 2,8 odnosno 0,5 posto nakon što je tamošnja središnja banka upozorila na sve veće probleme banaka s likvidnošću.
"Povjerenje je i dalje vrlo krhko, uz probleme u Europi koji dominiraju tržištem i ulagače sklone ubilježiti dobit", kazao je analitičar za dionice Keith Bowman pri Hargreavesu Lansdownu.
Indeks Tokijske burze Nikkei oslabio je 1,87 posto, na 9.937 bodova.