Radnja je smještena u vrijeme najjače okupacije Sarajeva, 90-ih godina prošloga stoljeća, a glavni su likovi bivši politički zatvorenici, žrtve komunističkog sustava, kojima je jedini cilj osveta mučiteljima. Na njihovu primjeru autor razvija osnovnu ideju - kako osveta i mržnja na kraju uništavaju osvetnika.
Uz autora o knjizi su govorili novinar i publicist Mate Kovačević, pjesnik Miroslav Slavko Mađer, dok je ulomke iz knjige interpretirala dramska umjetnica Nada Subotić.
"Poraz osvetnika" velik je prinos hrvatskoj književnosti, u kojoj malo djela na ovakav način tematizira komunističke zločine, istaknuo je Mate Kovačević, koji smatra da se Vuletić ovim romanom tematski približio Čuićevu "Dnevniku po novom kalendaru" i Araličinu "Okviru za mržnju".
Osim što nanovo otvara pitanje tabuiziranja komunističkih zločina u Hrvatskoj, Vuletićev roman, po Kovačevićevoj ocjeni, prevladava konkretan prostor i vrijeme te odnos žrtve i krvnika situira u univerzalan odnos pojedinca i vlasti.
Kao posebno dojmljivo izdvojio je psihologiziranje zla u romanu, kao i poetičnu stilizaciju koja otkriva autora kao vrhunskog pjesnika i prozaika.
S tom se ocjenom složio i Slavko Mađer nazvavši "Poraz osvetnika" poetskim i metaforičkim, ali i aforističkim, romanom o zločinu i osveti. Tematizirajući mučan odnos mučitelja i mučenika, Vuletić se ponovno pokazuje u svoj svojoj veličini pjesnika u prozi i prozaista u poeziji, ustvrdio je Mađer.
"Poraz osvetnika" objavio je zagrebački nakladnik "Alfa".
Pjesnik, romanopisac i prozaist Anđelko Vuletić (Ravno BiH, 1933.) i sam je bio proganjan zbog "antisocijalističke djelatnosti" zbog čega je u bivšoj državi bio osuđen na petogodišnju zabranu javne djelatnosti. Okušao se u svim književnim žanrovima, a njegova proza i poezija prevedene su na gotovo sve europske jezike.