Dow Jones indeks ojačao je 1,57 posto, na 11.181 bod, dok je S&P porastao 1,54 posto, na 1.196 bodova, a Nasdaq indeks 1,55 posto, na 2.514 bodova.
Na samom početku jučerašnjeg trgovanja cijene su dionica znatno porasle, zahvaljujući podatku podružnice Feda u Philadelphiji da je indeks poslovne aktivnosti u središnjem dijelu SAD-a u studenome dosegnuo najvišu razinu u gotovo godinu dana.
Pozitivno je na tržište djelovao i podatak da je prošloga tjedna ukupan broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao na 4,30 milijuna, najnižu razinu u dvije godine, što pokazuje da se situacija na američkom tržištu rada sporo, ali ipak poboljšava.
To je potaknulo dionice u industrijskom sektoru, pa je S&P indeks tog sektora jučer porastao 1,8 posto.
S&P indeks rudarskog sektora skočio je, pak, 1,9, a energetskog 2,2 posto. To se zahvaljuje slabljenju dolara, koji je jučer, u odnosu na košaricu šest najvažnijih svjetskih valuta, na vrijednosti izgubio 0,6 posto, što je potaknulo rast cijena sirovina.
Rastu cijena dionica pridonijela je i nada da će uskoro biti riješeni financijski problemi Irske, nakon što je ta članica eurozone pristala na suradnju s izaslanstvom EU-a i MMF-a.
Pomoć, koja bi mogla dosegnuti nekoliko desetaka milijarda eura, ponudila je i Britanija, čije su banke veliki kupci irskih državnih obveznica.
Dobrom raspoloženju na tržištu pridonijela je i uspješna javna prodaja dionica General Motorsa. Taj automobilski div, kojega je prije samo godinu dana od bankrota spasila američka vlada, uspio se restrukturirati, pa su njegove dionice ponovno vraćene na tržište.
U prvom danu trgovanja cijena dionice GM-a skočila je 3,6 posto, a koliki je interes ulagača privukla ta javna ponuda pokazuje i podatak da je jučer više od 5 posto ukupnog obujma trgovanja na Wall Streetu ostvareno tim dionicama.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 1,34 posto, na 5.768 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 1,97 posto, na 6.832 boda, a pariški CAC 1,99 posto, na 3.867 bodova.