Dow Jones indeks oslabio je 0,33 posto, na 11.406 bodova, dok je S&P pao 0,21 posto, na 1.223 boda. Nasdaq indeks ojačao je 0,04 posto, na 2.580 bodova.
Nakon snažnog rasta cijena dionica prošloga jedna, pri čemu su vodeći indeksi dosegnuli najviše razine od rujna 2008. godine, većina sektora podložna je korekciji.
Tako su jučer cijene dionica u financijskom sektoru pale za 0,8 posto, nakon što su prošloga tjedna osvojile 6,9 posto.
Pad cijena dionica banaka nije samo posljedica dobitonosne prodaje nakon prošlotjednog snažnog rasta. Fedov cilj da zadrži kamatne stope na rekordno niskim razinama mogao bi naštetiti zaradama banaka.
Na tržište je loše utjecalo i jačanje dolara za 0,7 posto u odnosu na košaricu valuta, što je izazvalo pad cijena dionica velikih američkih izvoznika, kao što su Caterpillar i Boeing, čije su dionice pojeftinile između 0,5 i 1,5 posto.
Od 10 sektora, sadržanih u S&P indeksu, samo su tri dobila na vrijednosti: tehnološki, energetski i rudarski.
Unatoč jačanju dolara, što obično negativno utječe na cijene sirovina, jučer se cijena zlata, po prvi puta u povijesti, probila iznad razine od 1.400 dolara po unci, jer se investitori, ulažući u plemenite metale, osiguravaju od inflacije.
To je pozitivno utjecalo na rudarski sektor, dok je energetski sektor ojačao zahvaljujući stabilnom kretanju cijene nafte oko 87 dolara po barelu, nedaleko njezinih najviših razina u dvije godine.
I na europskim su burzama cijene dionica jučer blago pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,43 posto, na 5.849 bodova, dok je frankfurtski DAX pao 0,05 posto, na 6.750 bodova, a pariški CAC 0,08 posto, na 3.913 bodova.