Dow Jones indeks oslabio je 0,65 posto, na 11.283 boda, dok je S&P pao 0,42 posto, na 1.213 bodova, a Nasdaq indeks 0,90 posto, na 2.555 bodova.
Cisco Systems razočarao je jučer ulagače smanjivši procjene prodaje u tekućem tromjesečju, zbog slabosti potrošnje i narudžbi pružatelja usluga. Cijena dionice Ciscoa potonula je 16,2 posto, što je njezin najveći dnevni pad od 1994. godine.
Ciscova procjena dovela je u pitanje tezu o snažnom oporavku tehnološkog tržišta, pa su jučer pale i cijene dionica drugih tehnoloških kompanija. Dionica Hewlett-Packarda pojeftinila je 2,5 posto, Microsofta 1, a IBM-a 0,8 posto.
Na tržište je jučer negativno djelovalo i jačanje dolara. Zbog slabljenja američke valute posljednjih su mjeseci rasle cijene sirovina, što je poticalo cijene dionica u rudarskom i energetskom sektoru.
No, dolar posljednjih dana jača u odnosu na europsku valutu, koja je pod pritiskom zbog financijskih problema pojedinih članica eurozone, prvenstveno Irske.
Zbog toga je tečaj eura jučer pao ispod razine od 1,37 dolara, a istodobno se cijena američke valute probila iznad granice od 82 jena.
Ulagači su oprezni i zbog sastanka lidera skupine G20 najvećih svjetskih gospodarstava u Seulu. Prošloga su tjedna Njemačka i Kina bile vrlo kritične u vezi dodatnog labavljenja monetarne politike u SAD-u, što praktično umanjuje vrijednost dolara. S druge strane, Amerikanci optužuju Kineze da umjetno drže tečaj svoje valute niskim.
Na europskim se burzama jučer trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,03 posto, na 5.815 bodova, a pariški CAC 0,54 posto, na 3.867 bodova. Frankfurtski DAX porastao je, pak, 0,05 posto, na 6.723 boda.