Počasni gosti summita američka državna tajnica Hillary Clinton i ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov, trebali bi primiti formalan poziv da se sljedeće godine priključe regionalnom forumu osnovanom 2005. radi promicanja razgovora između velikih sila tog područja.
Na summit je doputovao i ruski predsjednik Dmitri Medvedev.
Deset zemalja Asocijacije zemalja jugoistočne Azije sastaje se sa svojih šest uobičajenih partnera (Kina, Japan, Indija, Južna Koreja, Australija, Novi Zeland), a teritorijalne ambicije Pekinga bile su u središtu razgovora.
Japan i Kina u petak su pooštrili krizu kada je Peking optužio Tokio da je svjesno lagao i uništio ozračje potrebno za mogući susret premijera dviju zemalja.
Njihov spor je počeo u rujnu kada su kinesku koćaricu zadržali japanski graničari u vodama o kojima se spore u Istočnom kineskom moru.
Ta kriza zabrinjava i 10 zemalja Aseana (Mianmar, Brunei, Kambodža, Indonezija, Laos, Malezija, Filipini, Singapur, Tajland, Viejtnam) od kojih su neki također u sporu s Pekingom zbog teritorijalnih problema u arhipelazima Južnog kineskog mora.
Ipak Kina je pokazala da želi smiriti napetosti i pokazala je spremnost da razgovara o kodu ponašanja u slučajevima sporova.
Peking inzistira na bilateralnim rješenjima tih teritorijalnih sporova, dok Asean uz podršku SAD traži multilateralne razgovore.
Prema portalu ministarstva vanjskih poslova Kine, premijer Wen Jiabao je rekao da namjeravaju "raditi zajedno na očuvanju mira i stabilnosti u Južnom kineskom moru te da će bilateralnom suradnjom riještiti sporove".