Euro je prema dolaru ojačao 0,6 posto na 1,3849 dolara.
U istom je postotku zelena novčanica oslabila i prema jenu, te se njome trgovalo po 81,26 jena.
Ulagači su u prvoj polovini tjedna kupovali dolare nakon što su nagađanja o razmjerima Fedovog drugog ciklusa ubrizgavanja likvidnosti u posustalo gospodarstvo potisnula u drugi plan spekulacije o usvajanju tog programa. Neizvjesnost je u četvrtak pojačala kolebanja na tržištima, pri čemu se dolar našao pod pritiskom rasprodaja radi kupovine eura i drugih valuta, tumače trgovci.
"Ključno je pitanje vjeruje li tržište da će Fed u značajnijoj mjeri kvantitativno ublažiti monetarnu politiku unutar jasno određenog vremenskog raspona", ističe valutni strateg Peter Frank iz banke Societe Generale. "Ako vjeruje, dolar će oslabjeti", dodaje.
Analitičari napominju da je dolar dodatno pritisnulo smanjenje razlike u prinosima na 10-godišnje američke državne obveznice i na one članica eurozone.
Pritom analitičari upozoravaju da bi rast eura mogao biti kratkog daha, s obzirom na bojazni povezane sa stanjem u bankama eurozone i dužničke probleme članica eurozone.
Tako je najnovija anketa Europske središnje banke (ECB) pokazala da veći broj banaka namjerava u posljednjem ovogodišnjem tromjesečju postrožiti standarde za dodjelu kredita kompanijama. Ta bi informacija mogla zakočiti namjeru ECB-a da postupno ukine mjere poticaja za gospodarstvo, upozorio je Tom Levinson iz ING-a.
"To je upozorenje kojim se ukazuje na stanje u realnom gospodarstvu. Manje je pozitivno za euro ali danas na tržištima nesumnjivo dominira američka priča", dodao je.
Jen pak nije reagirao na odluku japanske središnje banke o zadržavanju ključnih kamatnih stopa nadomak nuli. BoJ se istodobno suzdržao od dodatnih mjera kojima bi obuzdao jačanje domaće valute. Stoga se dolar zadržao neposredno iznad najniže razine prema jenu u 15 godina od 80,41 jen, dosegnute u prvoj polovini tjedna.