Predstavnici 18 državnih arhiva na stručnim i znanstvenim osnovama raspravljat će o materijalnoj i intelektualnoj zaštiti gradiva.
"Kada se uspoređujemo s kolegama u Europi, u dobrom smo prosjeku, ali to nas ne može zadovoljiti. Moramo postavljati sva ona važna pitanja na koja čak i stručna zajednica u svijetu nema baš do kraja odgovor, a odnose se na to kako štititi digitalni dokument, kako ga sačuvati da ga i nakon deset godina, kada se promijene hardwari i softwari, možete otvoriti, čitati i njime se koristiti", rekla je predsjednica Hrvatskog arhivističkog društva Deana Kovačec.
Istaknula je kako misli da "digitala nikad neće zamijeniti papir".
Podsjetila je da najstariji dokument koji čuva Hrvatski državni arhiv potječe iz 999. godine. "Star je preko tisuću godina. Riječ je o jednoj privatnoj ispravi, oporuci Agapite, kćeri zadarskog tribuna. Taj osjećaj da ste u kontaktu s nečim što je prošlo kroz stotinu ruku i dodirnulo stotine sudbina je izazov koji vas hrani i drži", istaknula je Kovačec.
U ime domaćina savjetovanja - Državnog arhiva u Slavonskome Brodu, njegov ravnatelj Ivan Medved podsjetio je da taj arhiv, uz Novu Gradišku, u Brodsko-posavskoj županiji pokriva i Požeško-slavonsku županiju. Požega i Brod imaju odlične radne uvjete, često su i mjesta kulturnih i prosvjetnih događaja, a Nova Gradiška za takve se radne uvjete tek treba izboriti, rekao je, dodajući da brodski arhiv još nema dovoljno spremišnog prostora.
"Problem je što dobar dio gradiva prije svega 'Đure Đakovića', Jasinja i još nekih poduzeća koje je privremeno grad zbrinuo treba adekvatno ne samo smjestiti, nego i obraditi i čuvati", rekao je Medved i zaključio da grad, unatoč teškoćama koje ima s pronalaskom prostora, to mora početi rješavati.
Savjetovanje arhivista u Slavonskome Brodu pozdravio je u ime Ministarstva kulture i načelnik Odjela za arhivsku djelatnost Branko Kaleb, a uspješan rad sudionicima je poželio i zamjenik gradonačelnika Zoran Ivanović.