Ravnateljica Javne ustanove Parka prirode "Kopačkog rita" Biserka Vištica podsjetila je kako ovogodišnji Svjetski dan močvarnih staništa "Kopački rit obilježava projektima zaštite prirode u jednoj od najočuvanijih europskih močvara".
Naš je zadatak, dodala je, da i "brojenjem ptica i praćenjem svih močvarnih staništa potvrdimo da smo zaslužili uvrštenje Kopačkog rita u Ramsarski popis močvarnih staništa". Podsjetila je kako je u siječnju u Kopačkom ritu izbrojeno više od 28.860 ptica.
Naš je cilj da Osječani i gosti iz drugih hrvatskih krajeva "posjete i vide kako živi priroda u blizini čovjeka, kako se čuva i kako od nje možemo naučiti o funkcioniranju ekosustava bitna za budućnost svih nas". Upravo su "močvare bubrezi, pročišćivači ostalih voda i zato su pod posebnom zaštitom", rekla je Vištica.
Potvrdila je kako je 7700 hektara zaštićena dijela Kopačkog rita još minirano i ondje nisu dopuštene nikakve aktivnosti i strogo je zabranjen ulazak. Ostali dio otvoren je posjetiteljima i siguran je, kazala je, istaknuvši da je prošle godine Kopački rit posjetilo oko 24.000 posjetitelja. Ove godine očekujemo ih i više, čemu će svakako pridonijeti i novi sadržaji, poput uređenja broda "Liske" potopljena u Domovinskom ratu. Nakon izvlačenja prije nekoliko godina dogovoreno je da će biti obnovljen ove godine, najavila je.
U Kopačkom ritu nije otkrivena ptičja gripa, no praćenje je redovito i sve je pod nadzorom, rekla je Vištica. Pozvala je znanstvenike, profesore, studente da se aktivnije uključe u "život Kopačkog rita jer se zajedno mogu otkrivati mnoge zanimljivost i tako obogaćivati močvarna staništa".