Hrvatsku, kao aktivnu članicu ECENA mreže, za domaćina skupa predložili su Europska komisija i Tajništvo ECENA-e nakon otvaranja pregovora naše države s EU u listopadu 2005.
Sjednici je predsjedala Carmen Falkenberg Ambrosio iz Opće uprave za okoliš Europske komisije, a ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović Dropulić podnijela je izvješće o stanju okoliša u Hrvatskoj i daljnjim aktivnostima na putu prihvaćanja EU zakonodavstva na području zaštite okoliša.
U Izvještaju ECENA mreže o aktivnostima u proteklom razdoblju navodi se kako su članice mreže stekle korisna iskustva i unaprijedile suradnju.
"Od zadnje plenarne sjednice značajno se napredovalo u jačanju kapaciteta svake zemlje, tako da se prepoznaju i zajednički interesi vezani uz rad u ECENA mreži", navodi se, uz ostalo, u zaključcima i dodaje: "Evidentno je da je ECENA napravila značajan napredak, a višegodišnji radni program za razdoblje do 2009. ocijenjen je kao bogat, otvoren i vrlo dinamičan, te predstavlja solidan temelj za buduću suradnju i unaprjeđenje rada zemalja članica".
Zemlje članice ECENA mreže dijele i mišljenje o spremnosti promicanja ideje pune primjene okolišnog zakonodavstva, a ne samo formalnog prihvaćanja pravne stečevine EU-a.
Jedna od značajnih aktivnosti u idućem razdoblju je provođenje projekta "Peer review" u zemljama članicama koji se financira sredstvima Svjetske banke. Članice su izrazile interes za provođenjem tog projekta, a boravak višečlane komisije u Hrvatskoj predviđen je za svibanj 2006. godine.
Zemlje (članice ECENA) će imati i mogućnost sudjelovati u predloženim clusterima u skladu s vlastitim interesima, mogućnostima i razinom primjene europskog okolišnog zakonodavstva, stoji u priopćenju.