U Ministarstvu kulture na konferenciji za novinare ministar Božo Biškupić je, podsjetivši na važnost zaštite prirode u korist čovjeka, dodao da stručnjaci rade na tome da se zaštite još neka važna područja u državi, primjerice otoci, ali i u Hrvatskom zagorju. Osim Lastova i Neretva bi trebala dobiti status parka prirode, dodao je Biškupić.
Hrvatska će biti domaćin 4. međuvladine konferencije "Biološka raznolikost u Europi", koja će se od 22. do 24. veljače održati u Nacionalnom parku "Plitvičkim jezerima", najavio je ministar. Skupu će nazočiti čelni ljudi EU-a, UN-a, među njima i Ladislav Miko, direktor Uprave za zaštitu prirodnog okoliša Europske komisije, predsjednik Vlade Ivo Sanader, izaslanstva 54 zemlje potpisnice Sveeuropske strategije o biološkoj i krajobraznoj raznolikosti, najavio je, objasnivši da je to priprema za 8. sastanak stranaka Konvencije o bilološkoj raznolikosti u ožujku u Brazilu.
Govoreći o Svjetskom danu zaštite vlažnih staništa, pomoćnik ministra Zoran Šikić podsjetio je da je Konvencija o zaštiti vlažnih staništa prihvaćena 2. veljače 1971. u iranskom mjestu Ramsaru. Na Popisu vlažnih staništa međunarodne važnosti su 1562 lokaliteta na ukupno 134 milijuna hektara prostora.
Hrvatska postaje punopravnom članicom Konvencije 1991., a na taj popis uvrštena su četiri lokaliteta: Delta Neretve, Posebni ornitološki rezervat Crna Mlaka te parkovi prirode Lonjsko polje i Kopački rit.
To su područja posebna prirodoznanstvenog značaja s velikim mogućnostima za razvoj turizma, rekao je Šikić. U njima se gnijezdi i zimuje velik broj različitih vrsta ptica i mrijeste mnoge vrste riba.