FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Svjetski dan močvarnih staništa 2. veljače

Autor: ;vsik;
OSIJEK,1. veljače 2006.(Hina) - Ovogodišnji je moto Svjetskog danamočvarnih staništa, koji se obilježava 2. veljače, "Močvarna staništa- oruđe u borbi protiv siromaštva" čime se želi upozoriti na opasnostugroze tih staništa.
OSIJEK,1. veljače 2006.(Hina) - Ovogodišnji je moto Svjetskog dana močvarnih staništa, koji se obilježava 2. veljače, "Močvarna staništa - oruđe u borbi protiv siromaštva" čime se želi upozoriti na opasnost ugroze tih staništa.

U cijelom svijetu, pa tako i Hrvatskoj, sutra na Svjetski dan močvarnih staništa brojne ekološke udruge i predstavnici institucija upozoravat će na važnost močvarnih staništa za očuvanje biološke raznolikosti, jer je riječ o jednom od najugroženijih ekosustava s nesagledivim posljedicama za budućnost. Zato se želi senzibilizirati javnost o ulozi močvara za hidrološke funkcije i gospodarske vrijednosti.

Svjetski dan močvarnih staništa obilježava se od 1971., kada je u iranskom gradu Ramsaru potpisana konvencija o močvarnim staništima međunarodne važnosti, posebice staništima ptica močvarica.

Hrvatska, koja je potpisnica Ramsarske konvencije, Svjetski dan močvarnih staništa obilježava ove godine deseti put. Na Ramsarskom popisu vlažnih staništa od međunarodnog značaja nalaze se četiri lokaliteta - Park prirode Lonjsko polje i Park prirode Kopački rit, Ornitološki rezervat Crna mlaka kod Jastrebarskog i donji tok rijeke Neretve.

Ukupna površina tih četiriju močvarnih staništa uvrštenih u Ramsarski popis je oko 80.000 hektara, no Hrvatska još ima niz takvih staništa koje treba zaštititi. Prema podacima Agencije za zaštitu okoliša, inventarizacijom močvarnih staništa RH zabilježena su 3883 lokaliteta koja se mogu izdvojiti kao cjelovito močvarno područje te 11 velikih močvarnih kompleksa, ukupne površine od 800.365 hektara. Nažalost, nije poznato koliko je važnih ekosustava u Hrvatskoj uništeno, posebice močvara i šuma.

Predsjednik Udruge ekologista Osijeka i Baranje "Fluvius" Darko Getz navodi da su

najveća opasnost za močvarna staništa, uz isušivanje, tretiranje poljoprivrednih površina herbicidima i pesticidima, prekomjerna eksploatacija područja te unošenje alohtonih vrsta riba.

Posebno važnim ocjenjuje potrebu značajnijeg uključivanja struke na ekološkoj sceni Hrvatske te je i ovogodišnja poruka Press centra za okoliš Hrvatske, Osječkih zelenih i Udruge "Fluvius", u povodu Svjetskog dana močvarnih staništa, upućena znanstvenicima sa zahtjevom da se angažiranije uključe u zaštitu okoliša i prirode u najširem smislu riječi.

U jednoj od najbolje očuvanih močvara u Europi, Kopačkom ritu, posebno su vrijedne ptice močvarice i najvažnije mrijestilište riba Dunavskog slijeva ovoga dijela Europe.

Ravnateljica Javne ustanove Park prirode Kopački rit Biserka Vištica ističe kako je ovogodišnji Svjetski dan močvarnih staništa "prilika da se predstave rezultati zimskog prebrojavanja ptica močvarica". U siječnju u Kopačkom ritu, kaže, zabilježeno je više od 28.860 ptica močvarica, a najbrojnije su bile divlje patke, veliki vranci, patke kržulje, divlje guske i bijele čaplje, te 63 orla štekavca. Zabilježene su i rijetke vrste poput indijske guske te pojavljivanje 11 primjeraka bijele žličarke jer većina pripadnika ove vrste zimuje u sjevernoj i središnjoj Africi.

(Hina) xvsik ydd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙