Navedenih pet zemalja postiglo je najbolje rezultate, od 85 posto ili više, kada je riječ o 16 pokazatelja u okviru Pilot 2006 Environmental Performance Indexa koji je sastavio tim stručnjaka za zaštitu okoliša sa sveučilišta Yale i Instituta za Zemlju pri sveučilištu Columbia.
Pokazatelji se odnose na šest kategorija u okviru programa zaštite okoliša, a riječ je o zdravlju okoliša, kvaliteti zraka, vodenim resursima, bioraznolikosti i habitatima, produktivnim prirodnim resursima i održivoj energiji.
Svih pet najbolje rangiranih zemalja izdvojilo je značajna sredstva i uložilo velike napore u zaštitu okoliša, što se pokazalo i na njihovu okolišu, konstatiralo je sveučilište Yale u službenom priopćenju.
SAD je rangiran lošije od većine zapadnoeuropskih zemalja te iza Japana, Tajvana, Malezije, Kostarike i Čile ali je bolji od Rusije i Južne Koreje.
"Slabiji rezultat SAD na području zaštite okoliša - posebno u kategoriji energije i promjene klime - vjesnik je nevolje ne samo za Amerikance već i za cijeli svijet", konstatirao je Gus Speth, dekan visoke škole za šumarstvo i studije zaštite okoliša pri sveučilištu Yale.
Najslabije su rangirane afričke te zemlje srednje i južne Azije. Tako su se među posljednjih dvadeset na popisu našli Pakistan, Indija, Etiopija, Mali, Mauritanija, Čad i Niger.
Među zemljama koje su također blizu rezultatu od 100 posto su Kanada, Australija, Japan, Francuska, Irska te zemlje sjeverne i srednje Europe.
Studija će biti predstavljena i na ovotjednom sastanku svjetskih političkih i gospodarskih čelnika u okviru Svjetskog gospodarskog foruma u Davosu.