ZAGREB
Saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav danas je uvažio neke od primjedbi iz javne rasprave o prijedlogu promjena Ustava, te je Hrvatskom saboru jednoglasno za raspravu predložio djelomično izmjenjeni nacrt Ustava, a noviteti se najviše tiču referenduma. Prijedlog za utvrđivanje Nacrta promjene Ustava, Odbor je 'odradio' bez zastupnika HDZ-a koji bojkotiraju sjednice Odbora. U nacrtu Ustava zadržan je prijedlog da za raspisivanje referenduma treba skupiti 200 tisuća potpisa, umjesto sadašnjih deset posto od ukupnog broja birača. Proširen je krug pitanja o kojima se ne može odlučivati na refrendumu. Referendum se, tako, neće moći raspisati o pitanjima koja se odnose na obveze koje proizlaze iz međunarodnih obveza osim njihova potvrđivanja, otkazivanja ili povlačenja, na donošenje i izvršenje proračuna i porezni sustav, na obranu i nacionalnu sigurnost te na izbore i imenovanja u djelokrugu Hrvatskog sabora. Isto vrijedi i za ograničavanje ili umanjivanje ljudskih prava i temeljnih sloboda sadržanih u Glavi 3 Ustava. Sada je u to ograničenje dodana i Glava 2 Ustava.
ZAGREB
Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović ocijenio je danas na konferenciji za tisak da je njegovo Ministarstvo na polovici mandata ispunilo sve ciljeve ta da je to jedan od najuspješnih resora aktualne hrvatske Vlade. Izrazio je nezadovoljstvo "površnim kritikama" koje se čuju o radu Ministarstva, te nadu da će beskompromisne referome u koje će još jače krenuti u drugom dijelu mandata, osigurati da Ministarstvo bude faktor razvoja društva, otvaranja novih radnih mjesta i boljeg života. Jovanović je podijelo novinarima popis s više od trideset ostvarenih projekta koji su, kazao je, učinili obrazovanje u Hrvatskoj dostupno svima pod jednakim uvjetima, za što je osigurano 250 milijuna kuna godišnje za sufinanciranje prijevoza učenika srednjih škola, te daljnjih 250 milijuna kuna godišnje za subvencioniranje besplatnog studija. Uz to, uvedene su elektroničke prijave u srednje škole i osigurana mogućnost besplatnog stjecanja više kvalifikacija za učenike strukovnih škola. Unaprijedili smo kvalitetu obrazovanja na svim razinama, kazao je Jovanović i naveo više projekata vezanih uz informatizaciju obrazovanja, izgradnju novih škola, reformu sustava studentske prehrane i reakreditaciju većih visokih učilišta. Najveći doprinos na tom području, po Jovanoviću, jest provedba zdravstvenog odgoja u osnovnim i srednjim školama.
POPOVAČA
U Kaznionici poluotvorenog tipa Lipovici, u blizini Popovače, ministar pravosuđa Orsat Miljenić svečano je otvorio novouređeni poligon za vožnju, namijenjen zatvorenicima, koji je dio jedinstvenog programa u Europi pod nazivom "Tretman zatvorenika s kaznenim djelom iz prometa". Program se provodi već osam godina, a svrha mu je prevencija u prometu. Ministarstvu pravosuđa u projektu su se pridružili Hrvatski autoklub, Udruga koncesionara autocesta s naplatom i Udruga obitelji osoba stradalih u prometu. "To je jedan vrlo važan program koji je počeo prije osam godina i kroz koji je prošlo oko tisuću ljudi. S partnerima otvaramo poligon kako bismo izbjegli da počinitelji kaznenih djela iz prometa više ne počine slična djela te da je što manje stradalih", rekao je ministar Miljenić. Kako je istaknuo, počiniteljima se tako podiže razina znanja i prometna kultura te u kontaktu sa stradalima postaju svjesni što su učinili i koje su posljedice toga. "Važan je i dio programa sa srednjim školama, budućim vozačima, da vide što se sve može dogoditi i što je nužno izbjeći", rekao je ministar Miljenić.
VUKOVAR
Na ulazu u upravnu zgradu grada Vukovara danas je postavljen prvi javno dostupan defibrilator koji je gradu donirala Zaklada „Hrvatska kuća srca“ u sklopu projekta prevencije iznenadne srčane smrti primjenom automatskih vanjskih defibrilatora. Automatski defibrilator vrijedan je 50.000 kuna, a grad Vukovar osigurat će u suradnji s Gradskim društvom Crvenoga križa uvježbavanje osoba za postupak u slučaju naglog zastoja rada srca. Kako je na predstavljaju defibrilatora objasnio dr. Vladislav Nadaš, uređaj radi automatski, snima srčani ritam i određuje je li potreban električni šok, a spašavatelju daje upute na hrvatskom jeziku za postupak defibrilacije. Svaki defibrilator povezan je telefonom sa Zavodom za hitnu medicinu Vukovarsko-srijemske županije, a otvaranjem ormarića u kojem je smješten veza se automatski uspostavlja i otkriva mjesto poziva te se u najkraćem roku šalje ekipa hitne pomoći. Nakon Zagreba, Vukovar je drugi grad u Hrvatskoj u kojem je postavljen javno dostupan defibrilator.
ZAGREB
Sedamnaest ženskih udruga i udruga civilnog društva otvorenim je pismom ministru zdravlja Rajku Ostojiću zatražilo nadzor dostupnosti pobačaja u hrvatskim bolnicama jer se, tvrde, u mnogima od njih taj zahvat ne može obaviti. Udruge traže evidenciju medicinskog osoblja koje izražava priziv savjesti, ali i timova spremnih obavljati prekid trudnoće što je, ističu, zakonom zajamčeno pravo žene. Podsjećaju i da su bolnice dužne osigurati barem jedan tim za prekid trudnoće. Također traže edukaciju zdravstvenih radnika o poštivanju prava pacijenata, uključujući ženska reproduktivna prava, te informiranje pacijenata o njihovim pravima, među kojima ističu pravo na informirani izbor. Od Ministarstva zdravlja očekuju da osnuje povjerenstvo za zdravlje žena, u koje bi bile uključene organizacije civilnog društva a bavilo bi se unapređenjem javno-zdravstvenih usluga te njihove dostupnosti ženama. Povjerenstvo bi trebalo sudjelovati u rješavanju niza problema vezanih uz zdravlje žena, poput nedostupnosti kontracepcije, dugog čekanja, sve lošije opremljenosti državnih klinika, ali i neadekvatnog tretmana žena pri porodu u kojem se rutinski provode postupci davno napušteni u zapadnoj Europi.
RIJEKA
Udruga Krizni eko stožer Marišćina danas je ministru zaštite okoliša Mihailu Zmajloviću poslala dopis u kojemu traži da im se odgovori zašto se zabranjuje zakapati varaždinski balirani otpad iz Brezja u zemljane kasete u općini Davoru, a dopušta se da se balirani, nesortirani otpad s Viševca i Marišćine zakapa u zemlju iznad izvora vode. Traže i da im se odgovori koja je razlika između baliranog otpada u Varaždinu i Rijeci, to jest između "varaždinskih" i "riječkih" bala smeća. Ističu da se projekt Županijskog centra za gospodarenje otpadom Marišćina mora zaustaviti, navodeći da je naložena izrada revizije tog projekta u kojoj su sudjelovala tri neovisna revizora te da su konačna izvješća utvrdila da je projekt neadekvatan, suprotan zastarjeloj studiji o utjecaju na okoliš iz 2001. i ekološki i gospodarski štetan. Članove eko stožera, kako navode, zanima i stajalište ministra Zmajlovića o projektu Marišćini i smatra li još da je to primjer koji bi trebala pratiti cijela Hrvatska. Članovi također navode kako je Županijska skupština tvrtki Ekoplus d.o.o. naložila provedbu 13 zahtjevnih, korektivnih točaka projekta, ali Ekoplus to ignorira, te da je župan Zlatko Komadina javno priznao da je projekt manjkav i štetan te da je prekasno za bilo kakve promjene. Pitaju se smije li mjerodavno ministarstvo poduprijeti takav projekt.
SISAK
Nezadovoljni ponašanjem poslodavca koji je, kako ističu, neočekivano i jednostrano prekinuo kolektivno pregovaranje, stotinjak radnika sisačke Vodoprivrede danas je započelo štrajk. Budući da postojeći kolektivni ugovor istječe 12. prosinca, još je ljetos počeo postupak pregovaranja i mirenja, ali je uprava tvrtke iznenada ponudila potpnuno novi kolektini ugovor koji je, ocjenjuju, za zaposlene neprihvatljiv. "Novim ugovorom poslodavac traži smanjenje plaće koja je određena postojećim ugovorom, s opravdanjem da će tvrtka poslovati negativno, a smanjena su i druga prava zaposlenih. Već smo i dosadašnjim poslovanjem tvrtke na rubu egzistencije", rekla je glavna sindikalna povjerenica u Vodoprivredi Mirica Čavlović. Naši daljnji koraci ovise o poslodavcu, to jest želi le nastaviti postupak kolektivnog pregovaranja, odnosno mirenja, rekla je. Štrajkaši pozivaju DORH i USKOK da pokrenu postupak protiv odgovornih osoba u Vodoprivredi zbog, kako tvrde, brojnih nepravilnosti u poslovanju tvrtke.
RIJEKA
Tradicionalna nagrada za poduhvate spašavanja ljudi i imovine na moru, 'Plava vrpca Vjesnika 2013.' u pojedinačnoj konkurenciji dodjeljena je Mirku Bušljeti iz Starigrad Paklenice, dok je momčadska nagrada pripala posadi tankera "Kornati" zadarske Tankerske plovidbe, sa zapovjednikom Gordanom Baždarićem. Posebno priznanje na današnjoj svečanosti održanoj u riječkom Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja, predano je voditelju "Sea Help" baze na Malom Lošinju, Stanku Kovačeviću. Kako je obrazloženo na svečanosti, Mirko Bušljeta je 20. kolovoza 2013. za jake bure u Podvelebitskom kanalu spasio petero austrijskih turista - dvije majke s ukupno troje djece - koji su se otisnuli na more u dva i pol metarskoj plastičnoj barki na vesla i na dasci za jedrenje. Bušljeta je u spašavanje otišao zajedno sa susjedom Krunoslavom Severecom. Posada zadarskog tankera "Kornati", sa zapovjednikom Gordanom Baždarićem je s 26. na 27. srpnja sudjelovala u spašavanju emigranata s potonule brodice izvan libijskih teritorijalnih voda, kada su spašena 22 emigranta i prevezene na talijanski otok Lampedusu gdje ih je preuzela talijanska Obalna straža. Stanko Kovačević spasio je 14. kolovoza šestero brodolomaca s drvenog 11-metarskog kutera koji je plovio od Malog Lošinja prema Rijeci.
ZAGREB
Godišnje "Nagrade Milka Trnina" za 2012. uručene su večeras na svečanosti u Hrvatskom glazbenom zavodu sopranistici Tamari Franetović Felbinger, pijanistici Katarini Krpan i basistu Lucianu Batiniću. Dobitnik istoimene diplome za 2012. je orkestar Riječke filharmonije. Nagradu je utemeljilo Hrvatsko društvo glazbenih umjetnika (HDGU) 1958. za posebno uspješan i zapažen nastup u Hrvatskoj za proteklu kalendarsku godinu. O dobitnicima te prestižne nagrade odlučio je stručni žiri u sastavu Pavle Dešpalj (predsjednik) te članovi Ida Gamulin, Vlatka Oršanić, Renata Penezić, Ljubomir Gašparović, Anđelko Krpan i Prerad Detiček, predsjednik HDGU. U glazbenom dijelu nastupili su sopranistica Ivana Lazar i Pavao Mašić na čembalu uz pratnju Hrvatskog komornog orkestra kojim je ravnao maestro Josip Nalis. Na rasporedu koncerta bila su djela Karla Dittersa von Dittersdorfa, Johanna Sebastiana Bacha, Alessandra Scarlattija i mladog hrvatskog kompozitora Ante Knešaureka.
ZAGREB
Zagrebačka nadbiskupija priopćila je večeras da je kardinal Josip Bozanić u subotu, uoči sjednice Papinskoga vijeća za laike, izvijestio papu Franju o nedavnom referendumu o braku u Hrvatskoj te je posvjedočio da ja Sveti Otac izrazio zadovoljstvo zaštitom vrednote braka u Hrvatskoj. "Poglavar Katoličke crkve papa Franjo, primajući u subotu 7. prosinca članove plenarnog zasjedanja Papinskoga vijeća za laike, pozdravio se i zadržao u kraćem razgovoru sa zagrebačkim nadbiskupom kardinalom Josipom Bozanićem. Sveti Otac u tom susretu zanimao se za nedavno održani referendum o ustavnoj zaštiti braka kao životne zajednice jedne žene i jednoga muškarca u Hrvatskoj. Kardinal Bozanić sažeto je obavijestio papu Franju o velikom angažmanu i doprinosu vjernika laika i osobito mladih vjernika građanskoj inicijativi 'U ime obitelji' te o popratnome molitvenom angažmanu širom Hrvatske. Sveti Otac, kako je posvjedočio kardinal Bozanić, izrazio je zadovoljstvo zaštitom vrednote braka u Hrvatskoj. Kardinal je također posvjedočio da je hrvatski referendum o zaštiti braka veoma odjeknuo u različitim krugovima u Vatikanu i šire po Italiji te da su mnogi uglednici intelektualci ishod referenduma ocijenili velikim uspjehom u zaštiti institucije braka", kaže se u priopćenju iz Zagrebačke nadbiskupije.
HVAR
Kod otoka Hvara sudarili su se danas strani teretni brod i splitska ribarica, no nitko nije ozljeđen, izvijestili su iz Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture. U sudaru s teretnim brodom "Salona", koji plovi pod zastavom karipske države Sveti Vincent i Grenadini, ribarica "Jastog" teže je oštećena na pramčanome djelu, no nitko od članova posade nije ozlijeđen niti je došlo do onečišćenja mora, navode iz Ministarstva. Ribarica je uspjela vlastitim pogonom doploviti do lučice Kamo Vira na Hvaru oko 14 sati, dok je teretni brod proslijedio za luku Split. O uzrocima pomorske nesreće inspektori splitske Lučke kapetanije počeli su istragu na brodu "Salona", dok djelatnici hvarske Lučke ispostave provode istragu nad ribaricom "Jastog".