FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet uz kavu

ZAGREB, 27. lipnja 2013. (Hina) - Pregled zanimljivosti iz svijeta.

LONDON - Pribor za jelo može utjecati na našu percepciju kakvoga je okusa hrana koju jedemo, objavili su znanstvenici. Veličina, težina, oblik i boja pribora također utječu na doživljaj okusa, kažu stručnjaci sa sveučilišta Oxford. Sir djeluje slanije ako ga jedemo nožem nego vilicom, dok bijele žlice čine jogurt ukusnijim, pokazala su istraživanja. Studija objavljena u časopisu "Okus" upućuje na to da mozak donosi zaključke o hrani čak i prije nego je kušamo. Više od stotine studenata sudjelovalo je u tri pokusa kojim se istraživao utjecaj težine, boje i oblika pribora za jelo na okus hrane. "Okus hrane je višeosjetilno iskustvo koje uključuje okus, osjećaj hrane u ustima, aromu i izgled", kažu profesori Charles Spencer i Vanessa Harrar. "Čak i prije nego stavimo hranu u usta, naši mozgovi već su donijeli zaključke o njoj koji utječu na naše ukupno iskustvo", dodali su. "Hrana je puno više od onoga što vidimo na tanjuru. Puno stvari za koje smo mislili da ne utječu zapravo imaju utjecaja i neuroznanost će tu imati sve više posla", zaključio je profesor Spence.

MEXICO CITY - Za učenje nikada nije kasno! Potvrđuje to Meksikanka Manuela Hernandez koja je u 100. godini života konačno završila osnovnu školu. Rođena u meksičkoj državi Oaxaca u lipnju 1913., godinu dana prije izbijanja Prvog svjetskog rata, napustila je školu nakon prvoga razreda kako bi pomogla svojoj siromašnoj obitelji. Hernandez je nastavila školovanje u 99. godini na nagovor unuka, a diplomu je primila na svečanosti u subotu. "Jako sam voljela školu, ali nažalost nisam je mogla nastaviti", rekla je baka koja će nastaviti školovanje u srednjoj školi. Više od polovice stanovnika Oaxace mlađih od 15 godina nije završilo osnovnu školu, kažu dužnosnici meksičkog ministarstva obrazovanja.

ZAGREB/PEKING - Osamnaestogodišnji Kinez po imenu Zhang prodao je bubreg kako bi platio dug od tri tisuće dolara suparniku iz kompjutorske igrice, pišu ruski mediji. Kako bi podmirio tu svotu visoku ne samo po kineskim standardima, momak je odlučio prodati bubreg na crnom tržištu. Na internetu je pronašao dilera organima i dogovorio sastanak, a potom otišao na dogovoreno mjesto gdje je potpisao papir kojim preuzima odgovornost za posljedice operacije. Ne razmišljajući o zdravstvenim rizicima u slučaju neuspjeha operacije, Zhang je legao pod nož kirurga iz podzemlja. Srećom, operacija je uspjela, a za bubreg je dobio 6.500 dolara. Zhangova priča objavljena je u sklopu istrage kineske policije, koja lovi bandu preprodavača organa u pokrajini Hebei. Prema internetskoj stranici Havocscope specijaliziranoj za skupljanje informacija o aktivnostima na crnom tržištu organa u 91 zemlji, 6.500 dolara samo je 15 posto od realne cijene bubrega u Kini, gdje cijena tog organa doseže do 47 tisuća dolara. Autori te web stranice nadaju se da će Zhang izvući pouku iz onog što mu se dogodilo, ali čini se da zasad od toga nema ništa, jer se on u međuvremenu vratio igricama. Sličan slučaj u Kini se dogodio 2011. kada je tinejdžer prodao bubreg kako bi kupio trendi tablet iPad 2, koji se tada pojavio u prodaji.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙