ZAGREB - Predsejdnik hrvatske vlade Zoran Milanović izjavio je u četvrtak za CNN da ulazak Hrvatske u EU dočekuje kao "strastveni pragmatik" i da će uz sveobuhvatne reforme koje provodi njegova vlada rast hrvatskog gospodarstva u velikoj mjeri ovisiti o oporavku susjeda, posebno Italije kao najvećeg trgovinskog partnera. "Ja sam strastveni pragmatik. Dolazim iz zemlje koja je platila veliku cijenu neovisnosti, koja je pobjedila u ratu i izvojevala pobjedu", rekao je Milanović upitan s kakvim osjećajima dočekuje pristupanje Uniji 1. srpnja. "Provodimo strukturne reforme kako bismo bili spremni kada počne oporavak. No, trebamo posebno motriti Italiju jer se naš izvoz uvelike oslanja na tu zemlju", kazao je hrvatski premijer u emisiji Quest Means Bussines. Govoreći o stanju hrvatskog gospodarstva, rekao je da ono stagnira, a njegova lijeva koalicijska vlada reformira pravni okvir i čini sve da privuče strane investicije, te da mora smanjiti dug i reformirati javnu upravu. "Znamo da se moramo promijeniti. Svim zemljama koje su bile svjesne da se moraju promijeniti, poput Njemačke i skandinavskih zemalja, sada dobro ide", istaknuo je predsjednik Vlade buduće 28. članice EU-a. Za hrvatsko gospodarstvo je rekao da nije izloženo promjenama u regiji poput baltičkih zemalja, čiji je BDP pao za 20 posto kada je stanje u skandinavskim zemljama bilo loše. "To se ne događa s Hrvatskom, naše gospodarstvo je orijentirano na više strana, ali ovisimo o našim velikim i jakim susjedima", zaključio je Milanović.
BEOGRAD - Između resornih ministarstva Srbije i Hrvatske postoji komunikacija čiji bi cilj i ishod trebala biti suglasnost da se hrvatskog branitelja Veljka Marića, pravomoćno osuđenog u Srbiji za ratni zločin, premjesti u Hrvatsku na izdržavanje kazne od 12 godina zatvora i da se okončaju postupci protiv njega koje vodi srbijansko pravosuđe, izajvio je u četvrtak za Hinu Marićev odvjetnik Đorđe Dozet, a informacije je neslužbeno potvrdilo i hrvatsko ministarstvo pravosuđa. U povodu tvrdnji udruge "Pravednik" u srijedu na tiskovnoj konferenciji u Zagrebu, da je Marićev slučaj u Hrvatskoj zaboravljen te da mu se u srbijanskom zatvoru krše temeljna ljudska prava, Dozet je rekao da pojedine tvrdnje i okolnosti na koje ukazuje ova udruga "nemaju nikakvu vezu s kazneno-pravnim statusom" njegova klijenta "niti s pravosudnim strukturama u Srbiji". "Činjenica je da je Veljko Marić već pune tri godine, što u pritvoru, što u zatvoru, u Srbiji, da izdržava kaznu od 12 godina zatvora po pravomoćnoj presudi, a da se istraga vodi za još tri kaznena dijela ratnog zločina, također, navodno, počinjena na teritoriju Grubišnog Polja", rekao je Dozet za Hinu. U povodu istrage, koja se protiv Marića u Srbiji vodi već više od godinu dana, njegov odvjetnik kaže kako istražni sudac "šalje zamolbe i požurnice u Hrvatsku, kako bi se istraga završila ispitivanjem svjedoka koji ne žele svjedočiti u Srbiji".
NEW YORK - Vijeće sigurnosti UN u četvrtak je jednoglasno odobrilo uspostavu mirovnih snaga u Maliju na razini 12.600 vojnika, koje će biti operativnve od 1. srpnja, a u slučaju potrebe borbe protiv islamističkih prijetnji potporu će im pružati francuski vojnici. Francuska je, uz pomoć oko 2.000 vojnika iz Čada, u siječnju započela vojnu operaciju s ciljem istjerivanja islamističkih boraca koji su iskoristili pobunu malijskih Tuarega i u konačnici zauzeli dvije trećine Malija. Mirovne snage UN u Maliju, čiji će naziv biti MINUSMA, bit će treće najveće po brojnosti, nakon misija u DR Kongu i sudanskom Darfuru, a za cijelu će operaciju UN morati izdvajati 800 milijuna dolara na godinu.Usvojena rezolucija sadrži napomenu da će uspostavu mirovnih snaga Vijeće sigurnosti još jednom razmotriti u roku od 60 dana od njezinog usvajanja.
MADRID - Španjolska se policija u četvrtak navečer udarcima palica obračunala s mladima na kraju okupljanja na kojemu su prosvjednici tražili ostavku vlade. Na kraju tog skupa na kojem se okupilo oko tisuću ljudi, većinom mladih, pod sloganom "Opkoli kongres", više desetaka prosvjednika bacalo je boce i petarde na policijske snage koje su odvratile palicama. Tada su se prosvjednici raspršili, a male skupine su se nastavile suprostavljati policiji. Oko 1.400 policajaca raspoređeno je kako bi osiguravalo taj prosvjed, koji je pozivao na narodnu pobunu i zauzimanje prilaza parlamentu sve do ostavke španjolske vlade. Neki su nosili transparente s natpisom "6,2 milijuna razloga", prema rekordnom broju nezaposlenih (27,2 posto radno aktivnog stanovništva), što je podatak objavljen u četvrtak. Četvorica mladih članova "anarihstičkih skupina" privedena su u četvrtak ujutro dok su se premali podmetnuti požare u Madridu, navodi ministarstvo unutrašnjih poslova. Policija je također privela 11 osoba koje se se zatvorile u zgradi sveučilišta Complutense u Madridu.
WASHINGTON - Bijela kuća u četvrtak je potvrdila da je obavijestila zastupnike u Kongresu o mogućnosti da je režim Bašara al-Asada u Siriji u manjoj mjeri upotrijebio kemijsko oružje, te naglasila da te vijesti još nisu dovoljno istražene. "Naša obavještajne službe zaključile su da je sirijski režim upotrijebio manju količinu kemijskog oružja, posebice sarin", objavila je glasnogovornica vijeća za nacionalnu sigurnost Caitlin Hayden, nakon što je ministar obrane Chick Hagel otkrio tu informaciju tijekom posjeta Abu Dabiju. Objasnila je da procjene obavještajnih službi nisu dostatne.
DALLAS - Američki predsjednik Barack Obama pozdravio je u četvrtak "snagu i odlučnost" svoga prethodnika Georgea W. Busha, tijekom inauguracije Centra George W. Bush u Dallasu povećenog osam kontroverznih godina na vlasti 43. američkog čelnika. Obama koji nije štedio Busha tijekom svoje izborne kampanje 2008., u četvrtak je istaknuo nevjerojatnu snagu i odlučnost koje je taj čelnik pokazao 14. rujna 2001. u govoru ohrabrenja sunarodnjaka na ruševinama World Trade Centera. Obama, koji je optužio Busha da je zatamnio sliku Sjedinjenih Država ratom u Iraku i koji je na njega prebacio odgovornost za gospodarsku krizu, u četvrtak je prigušio kritike i čak je zahvalio Bushu na savjetima tijekom prijenosa ovlasti u siječnju 2009. "Nitko ne može biti u potpunosti spreman za ovu dužnost. Sjedinjene Države trebaju čelnike koji su se spremni odlučno suočiti s olujama i to je učinio George W. Bush", rekao je demokratski predsjednik. Prije svečanosti otvorenja impozantnog komplesa na kampusu metodističkog sveučilišta u Dallasu, Bush (66) je rekao da se dobro osjeća glede odluke o napadu na Irak i dodao da će povijest biti jedini sudac njegova predsjedničkog mandata.
NEW YORK - Savezna uprava za zrakoplovstvo FAA izdala je u četvrtak nalog kojim službeno od petka završava zabrana leta za Boeing 787 određena 16. siječnja nakon teških kvarova na akumulatorima tih zrakoplova. "Svrha toga naloga je dopustiti da zrakoplovi nastave letjeti čim to bude moguće i određivanje načina rješenja problema sigurnosti", navodi FAA u "potvrdi sposobnosti za let" koja će biti objavljena u službenom listu u petak i odmah stupiti na snagu. Zrakoplovne tvrtke koje imaju Boeinge 787 u svojim flotama moraju ugraditi na glavne i pomoćne akumulatore sustav izolacije i omotače kako bi se izbjegao doticaj mogućeg kratkog spoja ili pregrijavanja jedne ćelije na cijeli akumulator zrakoplova, objašnjava se u tekstu. Treba zamijeniti i same akumulatore i njihove punjače, što će prema procjeni aeronautičkog konstruktora Boeing trajati oko pet dana po zrakoplovu. Te promjene treba provesti prije nastavka letenja. Čim zrakoplovi budu usklađeni prema toj uputi, mogu biti stavljeni u pogon, rekao je glasnogovornik FAA u poruci. Ta se uputa odnosi samo na zrakoplove registrirane u Sjedinjenim Državama, ali FAA očekuje da uprave za zrakoplovstvo u inozemstvu odrede jednake mjere, precizira se u poruci.
PARIZ - Njemački sud u četvrtak je presudio da je njemačka katolička humanitarna udruga Caritas imala pravo otpustiti djelatnika koji je napustio Crkvu iz protesta prema krizi proizašloj iz skandala sa spolnim zlostavljanjem i koji je osporavao odluke bivšeg pape Benedikta XVI. Učitelj u dobi od 60 godina podigao je tužbu zbog toga što je 2011. otpušten, tvrdeći da njegovo ustavno pravo na osobno mišljenje ima veću važnost od prava Crkve da zaposli samo one katolike koji su suglasni s vjerskom misijom svojeg posla. On je u tužbi naveo da se tijekom podučavanja školske djece u njemačkom Caritasu nije bavio religijom i da su ondje bili dobrodošli učenici svih vjera. Takva sudska odluka predstavlja pobjedu za Protestantsku i Katoličku crkvu, koje su zajedno najveći poslodavac u Njemačkoj nakon javnog sektora, u njihovom sporu s nekim laičkim zaposlenicima i sindikatima koji su se digli protiv posebnog statusa koji crkve imaju u njemačkom radnom zakonodavstvu. Sud je priznao da su tužiteljeva sloboda vjeroispovijesti i njegova savjest vrlo važni, ali i utvrdio da ne može Crkvi narediti da zaposli nekoga tko je službeno istupio iz njezina članstva.