Euro se u takvim okolnostima nakratko spustio i do 1,2973 dolara, najniže razine u posljednja dva tjedna, i time izašao iz raspona od 1,30 do 1,32 dolara u kojem se kretao proteklih nekoliko tjedana. Potom se njime trgovalo po 1,2989 dolara, što znači da je na gubitku od gotovo 0,6 posto u odnosu na prethodno zatvaranje.
Na izrazitijem gubitku jedinstvena europska valuta bila je i prema jenu, oslabjevši više od jedan posto, na 127,87 jena. Time se spustila osjetno ispod najviše razine u tri godine od oko 131,10 jena, na koju se popela 11. travnja.
Dolar je prema jenu oslabio 0,34 posto i njime se trgovalo po 98,88 jena.
U fokusu su bili europski gospodarski pokazatelji, poglavito oni iz njemačkog gospodarstva koji svjedoče o padu aktivnosti u travnju, i to prvom u posljednjih pet mjeseci. Razočaravajući podaci o indeksu menadžera nabave (PMI) u najvećem europskom gospodarstvu zasjenili su podatke iz Francuske čiji najnoviji podaci svjedoče o stabilizaciji aktivnosti nakon oštrog pada u ožujku.
Slabi njemački podaci dodatno su ojačali zabrinutost u vezi prognozi za globalno gospodarstvo, poglavito nakon što su jutros objavljeni podaci iz Kine pokazali da je industrijska aktivnost u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu u travnju usporila.
"Slabi njemački PMI pritišće euro i intenzivira očekivanja o smanjenju kamatnih stopa u eurozoni", kazao je Niels Christensen, valutni strateg u banci Nordea.
Jučerašnje izjave dužnosnika ECB-a o slabljenju inflacije i slabim izgledima za gospodarski rast sugeriraju da bi središnja banka možda mogla biti sklona smanjenju ionako rekordno niske kamatne stope od 0,75 posto.