Terminski Dow Jones indeks bio je oko 13,30 sati u plusu 11 bodova, a tehnološki Nasdaq 1,25 bodova.
Istodobno, terminski S&P 500 oslabio 0,7 boda te je bio ispod fer vrijednosti, matematičke formule kojom se određuju cijene uzimajući u obzir kamatne stope, dividende i rok dospijeća terminskog ugovora.
Čelnici američke središnje banke najavili su jučer, nakon dvodnevne sjednice, novi program kupnje obveznica od početka iduće godine u iznosu od 45 milijardi dolara mjesečno, što je 5 milijardi dolara više u odnosu na sadašnji program, koji istječe krajem godine.
No, ulagače i dalje na oprezu drži rizik od 'fiskalne litice' u SAD-u. U pregovorima između republikanaca i demokrata o izbjegavanju 'fiskalne litice' i dalje nema napretka, a ako do kraja godine ne dogovore drugačije rješenje proračunskog deficita, početkom iduće godine automatski će se smanjiti proračunski rashodi, a povećati porezi, što bi moglo naštetiti potrošnji i uvesti američko gospodarstvo u recesiju.
Od ostalih vijesti, ministri financija Europske unije (EU) postigli su dogovor da Europska središnja banka ima nadzor nad bankama u eurozoni. To bi moglo ojačati povjerenje u sposobnost europskih čelnika da riješe dužničku krizu, kažu analitičari.
Od makroekonomskih pokazatelja, danas se očekuje objava podataka o potrošačkim cijenama u SAD-u, prometu u maloprodaji i tjednoj nezaposlenosti.
Na europskim burzama najvažniji indeksi danas su u blagom minusu. Tako je londonski Ftse oslabio 0,23 posto, frankfurtski DAX 0,45 posto a pariški CAC 0,21 posto.