FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 27. rujna 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

BRUXELLES - Gospodarska klima u 17 članica eurozone u rujnu je dodatno pogoršana, šesti mjesec zaredom, a ponovno slabi i povjerenje među tamošnjim poslovnim čelnicima, pokazala su u četvrtak najnovija izvješća Europske komisije. Indeks gospodarske klime, koji izrađuje Komisija, u rujnu se spustio na 85 bodova, što je pad za 1,1 indeksni bod u odnosu na prošli mjesec. Taj pokazatelj drži se tako i dalje osjetno ispod dugoročnog prosjeka od 100 bodova. Među najvećim europskim tržištima ozračje je značajnije pogoršano u Njemačkoj i Francuskoj, uz pad odgovarajućih indeksa za 1,1 odnosno 1,6 bodova. U 27-članoj EU odgovarajući indeks smanjen je za 0,9 indeksnih bodova, na 86,1 bod. Od značajnih gubitnica ističe se Poljska, s padom indeksa od 2,2 boda, dok se među dobitnicima isticala Britanija, uz rast indeksa za 0,4 indeksnih bodova. Pogoršanje gospodarske klime Komisija najviše pripisuje slabljenju povjerenja među poslovnim čelnicima u sektoru usluga i maloprodaje, te među potrošačima. Indeks povjerenja potrošača na mjesečnoj je razini smanjen za po 1,3 boda u eurozoni i EU u cjelini, na minus 25,9 odnosno 24 boda, priopćeno je iz Bruxellesa, koji je time neznatno snizio početnu procjenu njegove vrijednosti za EU a potvrdio onu za eurozonu.

BERLIN - Sezonski prilagođen broj nezaposlenih u Njemačkoj u rujnu je porastao šesti mjesec zaredom, ali se pripadajuća stopa nezaposlenosti zadržala blizu najnižih razina nakon ujedinjenja, pokazalo je najnovije izvješće njemačke Savezne agencije za rad. U rujnu je tako na mjesečnoj razini broj nezaposlenih porastao za 9.000, na ukupno 2,911 milijuna. U kolovozu je uvećan za 11 tisuća. Pripadajuća desezonirana stopa nezaposlenosti u rujnu se zadržala na 6,8 posto, koliko je iznosila i mjesec dana ranije, pokazuju podaci savezne agencije. Podaci Ureda koji ne uzimaju u obzir sezonske čimbenike pokazali su pad broja nezaposlenih. U rujnu je on smanjen za 117 tisuća, na 2,788 milijuna, pri čemu je stopa nezaposlenosti smanjena za 0,3 postotna boda, na 6,5 posto, stoji u novom izvješću o tržištu rada u rujnu.

PARIZ - Broj nezaposlenih u Francuskoj premašio je u kolovozu tri milijuna prvi put od 1999., podaci su ministarstva rada. Ukupan broj nezaposlenih porastao je u prošlom mjesecu za 23.900 na 3,011 milijuna, što je devet posto više nego u istom mjesecu prošle godine. Bilježi rast već 16 mjeseci zaredom. Govoreći prije službene objave podataka, ministar rada Michel Sapinov rekao je: "Loše je. Jasno je da je loše". Vlada pripisuje takav rezultat prethodnom režimu Nicolasa Sarkozyja. "Ovih tri milijuna nezaposlenih utjelovljuje neuspjeh mjera gospodarske i socijalne politike koje su poduzimane proteklih nekoliko godina", priopćilo je ministarstvo rada. "S obzirom na ovo loše izvješće, vlada ustraje u nakani da što prije realizira moguće reforme“, dodaje u priopćenju.

LONDON - Britansko gospodarstvo zabilježilo je u drugom tromjesečju 0,4-postotni pad aktivnosti u odnosu na prva tri mjeseca ove godine, izvijestio je statistički ured, blago revidirajući dosadašnju procjenu. "Britanski bruto domaći proizvod (BDP) smanjio se 0,4 posto između drugog i trećeg tomjesečja, čime je revidirana prethodna ocjena o 0,5-postotnom padu", objavio je britanski statistički ured ONS u službenom priopćenju.

BRUXELLES - Europska unija pozvala je čelnike eurozone da ubrzaju dogovorene reforme za suzbijanje dužničke krize kojima je zaprijetila odgoda zbog novopostavljenih uvjeta tri zemlje-članice. Na lipanjskom summitu dogovoreno je da se do kraja godine osnuje europska bankovna unija s jedinstvenim nadzornim tijelom čime bi se novom Europskom stabilizacijskom mehanizmu (ESM) omogućila izravna dokapitalizacija banaka. U utorak su Njemačka, Nizozemska i Finska postavile nove teške uvjete za te reforme, posebno vezano za ESM, pa je zaprijetila opasnost odgode. Njemački ministar financija Wolfgang Schaeuble, njegov nizozemski kolega Jan Kees De Jager i Finkinja Jutta Urpilainen sastali se u utorak u Finskoj i odredili četiri načela za korištenje ESM-a a udružili su se i oko pitanja financijske pomoći Španjolskoj i Grčkoj. Odluke o ESM-ovoj izravnoj dokapizaclizaciji banaka zahtijevaju usvajanje "memoranduma o razumijevanju", a ESM može samo "preuzimati izravnu odgovornost za probleme koji se budu javljali pod novim mehanizmom nadzora", kazali su. "Za rješavanje starijih problema trebala bi biti nadležna tijela pojedinih zemalja", dodali su.

LONDON - Najveći svjetski turoperater TUI Travel objavio je da je ove godine prodao više aranžmana za ljetni odmor nego prije godinu dana, a ohrabruje i početna faza bukinga zimskih praznika. Grupacija je izvijestila da im je ostalo manje neprodanih putovanja nego u isto vrijeme prošle godine. Na godišnjoj razini prodaja aranžmana za ljetni odbor porasla je u sjevernoj Europi za šest posto, u srednjoj Europi za pet a u zapadnoj za dva posto. "I dalje smo na dobrom putu da ostvarimo naša očekivanja za cijelu godinu, pri čemu je snažnu temeljnu prodaju prigušio utjecaj revizije zarade u eurozoni u četvrtom poslovnom tromjesečju", kazao je u priopćenju izvršni direktor Peter Long. U TUI-ju tvrde da su bolji od konkurencije u Velikoj Britaniji, čime su uspjeli nadoknaditi slabiju prodaju u Francuskoj. Prema Reutersovoj anketi u kojoj je sudjelovalo 16 analitičara, TUI Travel trebao bi u poslovnoj godini do kraja rujna ostvariti dobit prije poreza u iznosu 356,3 milijuna funti (575,30 milijuna dolara).

ADDIS ABEBA - Sudan i Južni Sudan u srijedu su postigli dogovor u sigurnosti granica koji će omogućiti nastavak izvoza nafte iz Južnog Sudana preko teritorija sjevernog susjeda, objavili su glasnogovornici obiju strana. Čelnici tih dviju susjednih afričkih zemalja postigli su sporazum nakon četiri dana intenzivnih pregovora u etiopskom glavnom gradu Addis Abebi, rekla su oba izaslanstva. Afrička unija je posredovala oko sporazuma ,a Vijeće sigurnosti UN je zaprijetilo sankcijama ako se on ne postigne. Također se očekuje da će dvojica predsjednika potpisati sporazum o poticanju prekogranične trgovine.

NEW YORK - Prodaja računala, tableta i multimedijalnih telefona u svijetu će se do 2016. gotovo udvostručiti, te će dosegnuti brojku od više od dvije milijarde prodanih komada, pokazali su rezultati istraživanja koje je provela analitička tvrtka IDC. Ove se godine ukupna prodaja spomenutih predmeta procjenjuje na 1,2 milijarde, što je povećanje za 27,4 posto u odnosu na 2011. godinu. "Najveći udio u prodaji imaju 'pametni telefoni', no ni prodaja tableta ne zaostaje" s prosječnim predviđenim porastom od 22 posto godišnje u razdoblju između 2012. i 2016, stoji u izvješću IDC-a. U kategoriji računala, tableta i multimedijalnih telefona, najveći udio u prodaji imaju ovi potonji s 59 posto. Očekuje se da će do 2016. ta brojka skočiti na 63 posto. Udio tableta bi 2016. sa 10 posto trebao porasti na 13 posto, a prodaja kompjutora bi mogla pasti s 31 posto na 24 posto.

LONDON - Cijena sirove nafte zadržala se u četvrtak u Londonu iznad razine od 110 dolara zbog obnovljenih strahova za opskrbu s Bliskog istoka te eskalacije dužničke krize u eurozoni koja je pojačala zabrinutost za potražnju. Cijena barela sirove nafte ostala je na londonskom tržištu gotovo nepromijenjena, na 110,14 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo za 25 centi višoj cijeni, od 90,23 dolara. Nesigurnost oko paketa pomoći za Španjolsku i nesuglasje u vezi grčkoga duga otkrivaju teškoće s kojima se Europa sučeljava u rješavanju krize, što pritišće tržišta. Potporni su faktor pak bile iranske izjave da će "neutralizirati" sve napore da se sabotiraju njihova nuklearna postrojenja. Iran se suočava s prijetnjom vojne akcije "neciviliziranih cionista", kazao je iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad u govoru pred Glavnom skupštinom UN-a, aludirajući na Izrael. Cijene nafte podržao je i neočekivani pad zaliha sirove nafte i naftnih prerađevina u SAD-u u prošlom tjednu, slijedom potonuća uvoza sirove nafte. Tržište se sada okreće Španjolskoj koja će danas najaviti niz gospodarskih reformi i tijesni proračun za 2013.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, nakon dva dana pada, no i dalje se trguje nesigurno jer prosvjedi protiv mjera štednje u Španjolskoj i Grčkoj pokazuju da dužnički problemi neće biti tako skoro riješeni. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu 0,1 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Singapuru, Južnoj Koreji i Hong Kongu porasle između 0,2 i 0,5 posto. Burzovni indeks u Šangaju skočio je, pak, više od 2 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 0,5 posto. Nakon što su jučer cijene dionica na burzi u Šangaju pale na najniže razine od veljače 2009. godine, jutros su snažno porasle jer su ulagači procijenili da je pad bio pretjeran. Osim tehničke korekcije, pozitivno na kinesko tržište kapitala utječe i nada da bi tamošnja središnja banka uskoro mogla ponovno olabaviti monetarnu politiku. I dok su u Šangaju cijene snažno porasle, na ostalim se azijskim burzama trguje oprezno.

NEW YORK - Na Wall Streetu je S&P 500 indeks u srijedu pao peti dan zaredom jer su nakon žestokih prosvjeda protiv mjera štednje u Španjolskoj i Grčkoj u prvi plan ponovno izbili dužnički problemi u eurozoni. Dow Jones indeks oslabio je 44 boda, ili 0,33 posto, na 13.413 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,57 posto, na 1.433 boda, a Nasdaq indeks 0,77 posto, na 3.093 boda. U međuvremenu, mnoge su kompanije upozorile na pogoršanje uvjeta poslovanja u svijetu i smanjile procjene svojih financijskih rezultata. Zbog svega toga ulagači su na oprezu, pa zasad izostaje 'uljepšavanje portfelja', uobičajeno za kraj tromjesečja, kada investitori kupuju dionice koje su zabilježile najveći rast cijene u protekla tri mjeseca, a prodaju one s najlošijom izvedbom.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙