PARIZ - Uštede 3 posto BDP-a, unatoč nepostojećem rastu, izazov su francuskom proračunu za 2013. koji će biti predstavljen u petak i koji treba uključivati 30 milijardi eura ušteda. Ekonomisti drže da Francuska riskira kada usmjerava svoj proračun na drastično smanjenje javnog deficita i žrtvuje rast, te ograničiva svoj manevarski prostor. Posljednji proračuni su već nazivani "povijesnima", ali ovaj puta će Francuzi morati uložiti izniman napor, najveći u posljednjih 30 godina, upozorio je premijer Francois Hollande. Uz krizu francuski javni dug je buknuo 2007. i prešao sa 64,2 posto BDP-a na 89,3 posto krajem ožujka 2012 ili 1.789,4 milijardi eura. Trebao bi prijeći prag od 90 posto sljedeće godine i zatim se početi smanjivati. Tome treba pridodati 2,5 milijardi ušteda u zdravstvenom osiguranju i oko 6 milijardi povišenja poreza što je već izglasano za 2013. ili ukupno blizu 40 milijardi. Između 2011 i 2013. to će iznositi 60-ak milijardi doprinosa više u Francuskoj.
VILNIUS - Europska komisija želi osnovati skupinu tužitelja za borbu protiv prijevara u Europskoj uniji, rekao je u srijedu u Vilniusu Giovanni Kessler, glavni direktor Europskog ureda za borbu protiv prijevara (OLAF). "Europska komisija planira objaviti prijedlog zakona o uspostavi europske skupine tužitelja u lipnju iduće godine", rekao je Kessler. Razmjeri prekograničnog kriminala kao što su krijumčarenje robe i prijevare toliki su da se države članice teško mogu boriti same, objasnio je. "Potreban nam je transnacionalan, integrirani europski pristup kako bi se razotkrilo i uništilo velike multinacionalne mreže za distribuciju krivotvorenih cigareta ili kriminalnih kartela koji su odgovorni za krijumčarenje robe, velika gospodarska kaznena djela ili prijevare", rekao je. Ured europskog tužitelja činit će skupina tužitelja iz svih država članica, kao i mreža tužitelja u državama članicama, objasnio je, dodajući da većina država članica podržava taj plan.
LONDON - Euro se u srijedu na međunarodnim deviznim tržištima spustio na najnižu razinu u dva tjedna prema dolaru i jenu, pogođen rastućim prinosima na španjolske državne obveznice zbog ojačale neizvjesnosti u vezi predaje španjolskog zahtjeva za pomoći. Euro je u takvim okolnostima prema dolaru oslabio 0,3 posto, na 1,2863 dolara. Ranije se nakratko spustio na 1,2848 dolara, što je njegova najniža razina od 12. rujna. Jedinstvena europska valuta oslabila je i prema jenu, zabilježivši najnižu razinu u posljednja gotovo dva tjedna od 99,71 jena. Dolar je također bio pod pritiskom prema jenu, skliznuvši na 77,6 jena, najnižu razinu također u protekla gotovo dva tjedna.