FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 17,30 sati

ZAGREB, 29. kolovoza 2012. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 17,30 sati.

WASHINGTON - Sjedinjene Države ostvarile su u drugom tromjesečju veći rast gospodarskih aktivnosti nego što su pokazivale prve procjene, ali je on još uvijek nedovoljan da bi se isključila mogućnost daljnjeg popuštanja monetarne politike. Bruto domaći proizvod povećao se u drugom tromjesečju 1,7 posto u odnosu na isto razdoblje lani zahvaljujući snažnijem izvozu koji je nadoknadio posustalo stvaranje zaliha u poduzećima u očekivanju slabašne domaće potražnje, izvijestilo je ministarstvo trgovine u drugoj procjeni objavljenoj u srijedu. U prvoj procjeni iz mjeseca srpnja ministarstvo je procijenilo rast od 1,5 posto. U prva tri mjeseca ove godine gospodarstvo je na godišnjoj razini poraslo za revidiranih dva posto. Izvoz je u drugom tromjesečju porastao šest posto a ugodno je iznenadila i dobit nakon oporezivanja, koja je nakon 6-postotnog pada u prethodnom tromjesečju porasla za solidnih 1,1 posto.

BERLIN - Potrošačke su cijene u Njemačkoj porasle u kolovozu više od dva posto, više no što se očekivalo, pokazali su u srijedu podaci tamošnjeg statističkog ureda Destatisa. Harmonizirani indeks potrošačkih cijena (HICP), koji se koristi radi lakše usporedbe inflacije u zemljama Europske unije, porastao je za 2,2 posto na godišnjoj razini, iznenadivši ekonomiste koji su očekivali inflaciju do najviše dva posto. Time je rast potrošačkih cijena u Njemačkoj ubrzao na godišnjoj razini, s obzirom na godišnju inflaciju od 1,9 posto u srpnju, kada se ona prvi put od prosinca 2010. spustila ispod ključne razine od dva posto. U usporedbi s mjesecom ranije potrošačke su cijene u najvećem europskom gospodarstvu u kolovozu bile više za 0,3 posto.

BERLIN - Njemačka kancelarka Angela Merkel i talijanski premijer Mario Monti pozdravili su u srijedu na sastanku u Berlinu napredak Italije u provedbi gospodarskih reformi. "Napori talijanske vlade u konsolidaciji reformi su dojmljivi. Osobno sam uvjerena da će plodovi reformi uskoro doći", kazala je Merkel. Monti je pak ocijenio da su financijska tržišta počela uočavati i pozdravljati napore koje je Italija poduzela kako bi riješila problem proračuna. "Tržišta počinju prepoznavati naš uspjeh", kazao je Monti. Dvoje čelnika, međutim, izrazilo je suprotstavljena mišljenja glede mogućnosti ESM-a, Europskog stabilizacijskog mehanizma i budućeg stalnog kriznog fonda EU-a, da izravno dokapitalizira posrnule banke, zaobilazeći nacionalne vlade. Merkel tvrdi, pozivajući se i na Europsku središnju banku, da je to u suprotnosti s europskim ugovorima.

ZAGREB - Vjerovnici Portugala počeli u utorak u Lisabonu novu analizu provedbe programa štednje i reformi obećanih u zamjenu za paket pomoći od 78 milijardi eura, piše France Presse. Mjere štednje, koje se provode od svibnja 2011., gurnule su portugalsko gospodarstvo u recesiju i smanjile porezne prihode unatoč povećanjima poreza pa bi posjet predstavnika trojke (EU, MMF, ECB) mogao biti prilika za pregovore o ublažavanju dogovorenih ciljeva. Izvor iz portugalskog ministarstva financija rekao je da ciljani javni deficit od 4,5 posto BDP-a neće moći biti ostvaren bez uvođenja novih mjera štednje do kraja godine. Državna potrošnja je smanjena za dogovorenih 1,7 posto, no do srpnja je prikupljeno dvije milijarde eura manje poreznih prihoda od očekivanog. Problemi se naziru i u Irskoj koja će ostvariti slabiji rast od očekivanog, a to će otežati ostvarivanje dogovorenih ciljeva, po nacrtu izvješća trojke koji je objavio The Irish Examiner. Ovogodišnje prognoze rasta srezane su na 0,4 posto s 0,5 posto, dok bi iduće godine irsko gospodarstvo trebalo rasti za samo 1,4 posto, u odnosu na prethodnu procjenu od 1,9 posto.

ZAGREB/SINGAPUR - Cijene nekretnina u europskim zemljama najteže pogođenima krizom padaju dramatičnom brzinom, pokazalo je u srijedu najnovije izvješće specijaliziranog portala Global Property Guide. Tako su u Irskoj cijene nekretnina prilagođene za inflaciju pale u drugom tromjesečju za katastrofalnih 16,9 posto u odnosu na isto razdoblje lani. Irska je ujedno i najslabije tržište nekretnina u svijetu, zaključuju u Global Property Guideu. Osjetan pad cijena prilagođenih za inflaciju zabilježen je na godišnjoj razini i u Španjolskoj, za 12,5 posto, u Grčkoj, za 11,9 posto, te u Portugalu, za 11 posto. Europska su tržišta ujedno nazastupljenija među 10 najslabijih u svijetu, pa su se tako padom cijena izdvajale još i Poljska (Varšava), Cipar, Nizozemska, Slovačka i Švedska. Najveći skok cijena među europskim zemljama zabilježila je pak Norveška, gdje su cijene nekretnina prilagođene za inflaciju porasle u drugom tromjesečju na godišnjoj razini za 6,3 posto, U Njemačkoj uvećane su 5,2 posto, a u Švicarskoj 4,8 posto. Hrvatska nije uvrštena u najnovije izvješće Global Property Guidea koje obuhvaća 38 zemalja.

BEČ - Austrijska bankovna grupa Raiffeisen Bank International (RBI) u srijedu je objavila da je u prvom polugodištu 2012. povećala neto dobit za 13,9 posto na godišnjoj razini, ali je upozorila na rastuće loše zajmove u istočnoj Europi. Konsolidirana dobit nakon poreza i manjinskih udjela u prvom polugodištu dosegnula je 701 milijun eura, nasuprot 615 milijuna u istom razdoblju lani, stoji u priopćenju RBI-ja. Dobit prije oporezivanja uvećana je 5,6 posto, na 927 milijuna eura. Rast konsolidirane dobiti najvećim je dijelom rezultat jednokratnih stavki iz prvog tromjesečja u ukupnom iznosu od 272 milijuna eura, koji je djelomice nadoknadio smanjenje neto kamatnih prihoda i prihoda od naknada i provizija te prihoda od trgovanja. Neto prihodi od kamata u prvom su polugodištu smanjeni za 3,6 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, na 1,72 milijarde eura, dok su neto prihodi od naknada i provizija u iznosu 721 milijuna eura bili za 2,2 posto manji u odnosu na isto razdoblje godine ranije. Neto prihod od trgovanja smanjio se za 17 posto, na 212 milijuna eura, navodi RBI.

LONDON - Tečaj eura prema dolaru u srijedu je na međunarodnim tržištima nastavio dobivati podršku od očekivanja ulagača da će Europska središnja banka (ECB) uskoro poduzeti odlučne poteze, te da će američka središnja banka pokrenuti novi ciklus popuštanja monetarne politike. Euro je u takvim okolnostima nakratko dosegnuo najvišu razinu u danu od 1,25735 dolara, što je nadomak 1,2590 dolara, najviše razine na koju se popeo početkom srpnja. Potom se stabilizirao na 1,2559 dolara, što znači da je ostao gotovo nepromijenjen u odnosu na dan ranije. Jedinstvena europska valuta prema jenu je nakratko dosegnula najvišu razinu u danu od 98,83 jena, da bi se potom njome trgovalo po 98,74 jena, u plusu 0,2 posto. Dolar je prema jenu ostao gotovo nepromijenjen, na 78,55 jena. Čelnik Europske središnje banke (ECB) Mario Draghi danas je za medije izjavio da središnja banka eurozone mora poduzeti izvanredne mjere. Njegove izjave poduprle su očekivanja da ECB radi na planu za kupnju obveznica kako bi se snizili troškovi zaduživanja članica eurozone u rubnom dijelu eurozone.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙