Barel sirove nafte poskupio je na londonskom tržištu 80 centi, na 110,35 dolara, premašivši razinu od 110 dolara po prvi puta od sredine svibnja. Na američkom tržištu njime se trgovalo po 24 centa višoj cijeni od 92,44 dolara.
Iz Europske središnje banke prošloga su tjedna najavili da bi opet mogli početi kupovati državne obveznice kako bi smanjili opasno visoke španjolske i talijanske troškove zaduživanja, ali pojedinosti o tome kako će stabilizirati tržište obveznica eurozone nisu poznate.
"Visoke cijene nisu ograničene samo na londonsko tržište. Ponovo jača sklonost rizičnim ulaganjima", konstatirao je Eugen Weinberg iz frankfurtskog Commerzbanka. "Tržište čeka dodatne potvrde ukupnog pozitivnog trenda. Očekivanja su toliko slaba da je neočekivani pad cijena malo vjerojatan", dodao je.
Nade da će dva najveća svjetska potrošača, Sjedinjene Države i Kina, usvojiti poticajne mjere za gospodarstvo također su pozitivno utjecale na tržišta nafte. Kina će u četvrtak objaviti niz podataka, od industrijske proizvodnje do ulaganja, a vjerojatno je da će pokazati u najboljem slučaju stabilizaciju drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
"Očekujemo konsolidaciju industrijske proizvodnje prije poboljšanja", rekao je Ben Le Brun iz sydneyjskog OptionsXpressa.
Sukobi u Siriji i spor Irana sa Zapadom također zadaju glavobolje ulagačima koji strahuju od prijetnje opskrbi naftom iz bliskoistočne regije.
Ujedno se očekuje da će u rujnu razina proizvodnje na Sjevernom moru naglo pasti zbog redovnih radova na održavanju polja i prirodnog pada zaliha i iznosit će oko 100.000 barela dnevno. U kolovozu iznosi 116.000 barela dnevno.
Odvojeno je Organizacija zemalja-izvoznica nafte na svojim internetskim stranicama izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u ponedjeljak iznosila 105,67 dolara, što znači da je bila 1,21 dolar viša nego dan ranije.