Cijena barela sirove nafte u Londonu pala je za 1,07 dolara na 106,73 dolara za barel, dok je na američkom tržištu za isporuke u rujnu bila 1,11 dolara niža i iznosila je 91,55 dolara.
"Mislim da nakon sedam dana rasta nije neobično vidjeti blagi pad", kazao je Tony Machacek iz tvrtke Jefferies Bache.
Napetosti na Bliskom istoku samo su dio priče koja je ovaj mjesec utjecala na rast cijena nafte, tvrde analitičari.
Ograničeni globalni rezervni kapaciteti na strani ponude u kombinaciji sa sezonskim rastom potrošnje nafte mogli bi dovesti do daljnjeg rasta cijena nafte, smatraju.
"Napetosti na Bliskom istoku sada znače da zabrinutost za opskrbu ulazi u jednadžbu za izračun sirove nafte, što stvara uzlazni cjenovni pritisak", kazao je Tim Waterer, trgovac iz tvrtke CMC Market.
Nedavni slabi gospodarski podaci iz SAD-a povećali su pak nade u nove mjere američkog Feda za poticanje rasta. Dodatne poticajne mjere u SAD-u mogle bi oslabiti dolar te povećati cijene nafte i ostalih roba izraženih u dolarima.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njezine nafte u četvrtak iznosila 103,71 dolara što znači da je bila 1,98 dolara viša nego dan ranije.