Cijena barela sirove nafte na tržištu u Londonu porasla je za 38 centi na 105,3 dolara, oporavljajući se od pada na najnižu razinu u zadnjih tjedan dana od 104,06 dolara. Na američkom tržištu cijena barela bila je u plusu 11 centi na 88,17 dolara, nakon što je dotaknula i 87,51 dolara.
Cijene nafte blago su ojačale objave indeksa menadžera nabave (PMI) kineskog gospodarstva HSBC banke, koji je dosegnuo najvišu razinu od veljače, ublažavajući zabrinutost koju su stvorili ranije objavljeni službeni podaci o usporavanju industrijskih aktivnosti u Kini na najnižu razinu u posljednih osam mjeseci.
"Tržište se priprema za priopćenja Feda i ECB-a. Očekuje se razočaranje, jer Fed vjerojatno neće predstaviti treći krug monetarnog ublažavanja ... A sve ono što će ECB objaviti neće biti dovoljno kako bi se okončala dužnička kriza eurozone. S druge strane, kineski PMI i nije tako slab kako se očekivalo a i kineski predsjednik najavio je potporu rastu kineskog gospodarstva", kazao je Eugen Weinberg iz frankfurtskog Commerzbanka.
S oba podatka o kineskom PMI-ju na razini od oko 50 bodova, granici koja dijeli ekspanziju od kontrakcije, istraživanja ukazuju na stabilizaciju privatnih i državnih tvrtki u kineskom industrijskom sektoru, ali s relativno niskom razinom rasta.
Kineski predsjednik Hu Jintao i premijer Wen Jiabao obećali su jačanje politike "finog usklađivanja" u drugoj polovini godine kako bi poduprli rast gospodarstva, objavila je u utorak državna agencija Xinhua.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u utorak na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njezine nafte u utorak iznosila 102,22 dolara, što znači da je bila 74 centi niža nego dan ranije.