Londonski FTSE indeks poskočio je 1,39 posto, na 5.569 bodova, frankfurtski DAX za 2,6 posto, na 6.310 bodova, a pariški CAC 2,8 posto, na 3.137 bodova.
Vijest dana bio je dogovor čelnika EU-a o 120 milijardi eura vrijednom paketu mjera za poticanje rasta u najranjivijim gospodarstvima.
Nakon toga predsjednik Europskog vijeća Herman van Rompuy iznio je u glavnim crtama prijedlog o uspostavi jedinstvenog nadzornog mehanizma u europskom bankovnom sustavu, uz mogućnost dokapitalizacije posrnulih banaka izravno iz privremenog kriznog fonda eurozone, Europskog fonda za financijsku stabilnost (EFSF). Po tome prijedlogu, sredstva iz EFSF-a koristila bi se sve dok se ne uspostavi novi, stalni krizni fond Europski stabilizacijski mehanizam (ESM).
"Dionice su bile pod pritiskom u posljednje vrijeme, tako da je normalno da sada jačaju nakon što su stigle neke dobre vijesti", kazao je dionički strateg u banci Saxo, Peter Garnry.
U takvim okolnostima najveći dobitnik bio je bankovni sektor, predvođen dionicama španjolskih i talijanskih banaka. Od talijanskih snažno su ojačale dionice UniCredita, poskočivši za 5,4 posto.
Slijede španjolske banke BBVA i Bankinter, sa skokom cijena dionica za 4,2 odnosno 3,6 posto. Od francuskih su se isticali Societe Generale i BNP Paribas, čije su dionice ojačale četiri odnosno 5,2 posto.
Skok cijena nafte zbog dobrih vijesti iz EU-a podupro je dionice naftnih kompanija, predvođene francuskim Totalom, čija je dionica poskupjela 2,7 posto. Slijedi britanski British Petroleum (BP), na dobitku od 1,3 posto.
Na strani dobitnika bile su i dionice automobilske industrije. Dionice BMW-a poskočile su 2,9 posto, Daimlera za tri posto i Volkswagena za 2,3 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 1,5 posto, završivši ovotjedno trgovanje na 9.006 bodova.