Indeks Londonske burze FTSE pao je 1,6 posto 5.316 bodova, indeks Frankfurtske burze DAX za 1,1 posto na 6.312 bodova, dok je pariški CAC bio u minusu 1,2 posto i iznosio 3.011 bodova.
Španjolski burzovni indeks Ibex pao je gotovo dva posto, spustivši se na najnižu razinu od sredine 2003., nakon što je cijena dionica banke Bankia potonula više od 20 posto zbog izvješća lista El Mundo da su klijenti u proteklih tjedan dana povukli s računa više od milijardu eura.
U takvom je okruženju europski bankovni sektor oslabio više od tri posto. Dan ranije izgubio je na vrijednosti pod pritiskom priopćenja Europske središnje banke da je prestala osiguravati likvidnosti nekim grčkim bankama jer nisu uspješno dokapitalizirane.
U četvrtak su tako Banco Santander, Deutsche Bank, Societe Generale, Banco Popolare i UniCredit oslabili u rasponu od 1,7 do 4,3 posto.
Grčka će održati nove izbore 17. lipnja nakon što su birači odbacili mjere štednje koje su nametnuli Europska unija i Međunarodni monetarni fond kao uvjet za velike kredite. To je potpirilo strah da Grčka morati napustiti eurozonu.
Ulagače zabrinjava i mogućnost širenja problema iz Grčke na druge zemlje, poput Španjolske ili Italije.
"Veliki problem nije izlazak Grčke iz eurozone, već domino efekt", rekao je John Bearman iz britanske tvrtke Thomas Miller Investment.
Zabrinutost zbog Španjolske dodatno je porasla nakon što su podaci pokazali da je zemlja ponovno kliznula u recesiju u prvom tromjesečju, te nakon što su srednjoročni troškovi zaduživanja zemlje oštro porasli na aukciji obveznica.
Napetosti unutar europskog bankovnog sustava pojačao je i rast kamata na međubankovne pozajmice po prvi puta otkako je ECB u prosincu ponudio europskim bankama jeftine trogodišnje kredite kako bi se odmrznula kreditna tržišta u eurozoni.
Indeks Tokijske burze Nikkei zaključio je trgovinu u plusu 0,9 posto, na 8.876 bodova.