Dolarov indeks .DXY danas je pao 0,2 posto, na 78,770, najnižu razinu od 2. ožujka ove godine.
Euro je u takvim okolnostima nakratko dosegnuo najvišu razinu u mjesec dana prema dolaru od 1,33857 dolara, no potom se stabilizirao na 1,3356 dolara.
Dolar je oslabio i prema jenu, kliznuvši za 0,2 posto na 82,68 jena. Time se i dalje zadržao ispod nedavno zabilježene najviše razine u posljednjih 11 mjeseci od 84,19 jena.
Analitičari kažu da bi se dolar mogao u kratkoročnoj perspektivi ponovo naći pod pritiskom zbog špekulacija o mogućem trećem krugu kvantitativnog monetarnog popuštanja u SAD-u. Međutim, budu li američki pokazatelji i dalje upućivali na gospodarski oporavak, američka bi valuta mogla ponovno početi jačati, prognoziraju.
Euru su, pak, podršku pružila osnažena očekivanja da bi na sastanku ministara financija eurozone krajem tjedna moglo doći do povećanja kriznog fonda eurozone, koji bi bio dostatan za zaštitu zaduženih članica eurozone Španjolske i Italije. Ostaju ipak zabrinutosti da bi se kriza mogla produbiti u Španjolskoj, Italiji i Portugalu.
"Zbog Bernankeovih izjava dolar ostaje ranjiv. Trebat će nam snažni američki pokazatelji kako bi nestala očekivanja novog kruga kvantitativnog ublažavanja, a pokazatelji u idućih nekoliko tjedana bit će ključni. Kratkoročno se može očekivati daljnji rast eura prema dolaru, no ne izrazitiji. Ne očekujem da će se rast iznad 1,35 dolara održati s obzirom na situaciju u Europi", kazao je Niels Christensen, valutni strateg u banci Nordea u Kopenhagenu.