GUANAJUATO - Papa Benedikt XVI. pozvao je u subotu odrasle da "zaštite djecu i brinu o njima, kako njihov osmijeh ne bi nikad ugasnuo", u poruci upućenoj stotinama mladih Meksikanaca koji su se okupili u gradu Guanajuatu. Drugoga dana svojeg prvog posjeta Meksiku Papa je na taj način neizravno aludirao na zlostavljanja djece u raznim situacijama, što, iako to nije spomenuo, uključuje i pedofiliju za koju su u posljednjih nekoliko desetljeća optuženi brojni svećenici Katoličke crkve. "Želim vas pozvati da zaštitite djecu i o njima brinete na način da njihov osmijeh nikada ne ugasne, tako da mogu živjeti u miru te prema budućnosti gledati s povjerenjem", rekao je Papa s balkona "Case del Conde Rul" u Guanajuatu, gdje se sastao s meksičkim predsjednikom Felipeom Calderonom. Papa je u subotu u Guanajuatu privatno razgovarao i s predsjednikom države Felipeom Calderonom. Agencije prenose kako se razgovaralo o problemu kriminala u zemlji koji je povezan s trgovcima i trgovinom drogom te o pitanju svjetovnosti. U nastavku pastoralnog pohoda Meksiku papa Benedikt XVI. u nedjelju će u parku u meksičkom gradu Silau održati misu na otvorenom na kojoj se očekuje više od 350 tisuća ljudi.
KANDAHAR - Članovima obitelji civila koje je prije dva tjedna pobio američki stožerni narednik Robert Bales isplaćena je odšteta, objavio je BBC. Za svakog ubijenog američka vojska je isplatila 2,3 milijuna afganija (oko 260 tisuća kuna), a ranjeni su dobili pola milijuna afganija (oko 55 tisuća kuna), objavili su afganistanski dužnosnici i plemenski vođe. Članovima obitelji novac je uručen na privatnom sastanku s predstavnicima američke vojske i snaga ISAF-a u uredu guvernera pokrajine Kandahara. Glasnogovornik NATO-a odbio je komentirati vijest. Narednik Robert Bales, američki vojni veteran, optužen je u petak za 17 ubojstva s predumišljajem i 6 pokušaja ubojstva u afganistanskoj pokrajini Kandaharu prošloga tjedna, priopćila je američka vojska u Afganistanu. Ovaj američki vojnik 11. ožujka je napustio svoju bazu, ulazio u kuće afganistanskih seljaka u najmanje dva sela i pobio civile u pokolju koji je teško opteretio odnose Sjedinjenih Država i Afganistana.
DAKAR - Senegalci su u nedjelju izlaze na birališta u drugom krugu predsjedničkih izbora u kojem se vodi utrka između aktualnog predsjednika Abdoulayea Wadea i njegovog bivšeg premijera Mackyja Salla. Na 11.900 birališta diljem zemlje pozvano je 5,3 milijuna ljudi s pravom glasa. U prvom krugu održanom 26. veljače Wade je osvojio 34,81, a Sall s 26,58 posto glasova. No, u drugom krugu se 85-godišnji Wade, koji vlada od 2000., ne može osjećati nimalo opušteno. Njegov 50-godišnji suparnik dobio je potporu ostalih kandidata iz prvog kruga koji su pozvali svoje pristaše da glasuju za Salla. U slučaju pobjede Wadeu će ovo biti treći predsjednički mandat, iako po ustavu ima samo pravo na dva. Kako su ustavne promjene s ograničenjem broja predsjedničkih mandata usvojene nakon njegova dolaska na vlast, Wade je zaključio da ta promjena ne može vrijediti retroaktivno i zatražio je da mu ustavni sud dopusti kandidaturu na ovim izborima. To mu je i odobreno, ali je takav potez ustavnog suda izazvao val masovnih prosvjeda i nasilja uoči prvog kruga izbora.
BERLIN - U njemačkoj saveznoj pokrajini Saarlandu u nedjelju se održavaju prvi prijevremeni lokalni izborima koji će predstavljati test za konzervativno liberalnu koaliciju kancelarke Angele Merkel, godinu i pol uoči parlamentarnih izbora. S 800.000 birača Saarland je savezna pokrajina s drugim najmanjim biračkim tijelom, a prema posljednjim anketama Kršćansko demokratska unija (CDU) kancelarke Merkel i socijaldemokrati (SPD) vode izjednačenu utrku. Bez obzira kakav bio rezultat, on ne bi trebao naštetiti kancelarki koja trenutno uživa veliku popularnost zbog, kako tvrde analitičari, dobrog vođenja dužničke krize. No, problema imaju liberali (FDP), koalicijski partneri CDU-a, koji bi mogli ispasti iz pokrajinske skupštine, što bi potvrdilo da se nastavlja trend smanjenja potpore toj stranci od parlamentarnih izbora 2009. kada su zabilježili povijesni rezultat od 14,6 posto osvojenih glasova. Posljednje im ankete daju tek tri posto glasova, dva posto manje od potrebnog praga za ulazak u parlament i daleko od 9,2 posto koliko su dobili u Saarlandu prije tri godine. Sve upućuje na to da će tom Saarlandom ubuduće vladati "velika koalicija" sastavljena od CDU-a i SPD-a.
SEVILLA - Pokrajina Andaluzija, uporište socijalista na jugu Španjolske već 30 godina, bira u nedjelju svoj autonomni parlament, a ankete u regiji teško pogođenoj problemom nezaposlenosti predviđaju pobjedu desnice. Andaluzija je posljednja od 17 španjolskih regija u kojoj su socijalisti vladali sami, no nezaposlenost ju je teško pogodila i iznosi 31,23 posto, znatno više od 22,85 u ostatku zemlje, pa je tradicionalna naklonost birača socijalistima izostaje. Ankete, naime, pokazuju veliku prednost konzervativaca iz Narodne stranke (PP), koji su od studenoga na vlasti na saveznoj razini. PP bi mogao dobiti apsolutnu većinu u regionalnom parlamentu koji broji 109 zastupničkih mjesta. Na glasovanje, koje traje do 21 sat, pozvano je 6,4 milijuna birača. Regionalni se izbori održavaju u nedjelju i u Asturiji, na sjeveru Španjolske. Radi se o prijevremenim izborima za regionalni parlament od 45 zastupničkih mjesta. Regionalna konzervativna stranka Foro Asturias osvojila je relativnu većinu na lokalnim izborima u svibnju 2011., ali nije uspjela sklopiti nepohodne saveze kako bi dobila zeleno svjetlo za proračun za 2012. godinu.
MYEIK - Burmanska oporbena političarka Aung San Suu Kyi otkazala je zbog iscrpljenosti završni dio svoje izborne kampanje pred parcijalne parlamentarne izbore i odlučila se vratiti u Rangun, izvijestili su iz njezine stranke. "Prema preporuci obiteljskoga liječnika, Suu Kyi (66) će se odmarati kod kuće i više neće biti izložena duljim putovanjima", rekao je za France presse glasnogovornik njezine stranke, Nacionalne lige za demokraciju. Dobitnica Nobelove nagrade za mir, koja će se iduću nedjelju kandidirati na parlamentarnim izborima, zbog iscrpljenosti je morala primiti infuziju. On je posljednjih tjedana proputovala tisuće kilometara automobilom, brodom i zrakoplovom kako bi sudjelovala na skupovima svoje stranke diljem zemlje. Na ovim parcijalnim izborima za popunu mianmarskog parlamenta, Suu Kyi, dobitnica Nobelove nagrade i ikona borbe za demokraciju, prvi će se put natjecati na izborima. To joj je omogućeno pošto je 2010. nominalno civilni režim zamijenio na vlasti vojnu huntu koja je Mianmarom, bivšom Burmom, vladala desetljećima. Puštanje Suu Kyi iz kućnog pritvora jedan je od prodemokratskih poteza nove vlade koja polako otvara zemlju svijetu i poduzima demokratske reforme. Čak i ako NLD ostvari odličan rezultat na parcijalnim izborima, neće moći ugroziti parlamentarnu većinu stranke na vlasti Unije za solidarnost i razvoj, nastale iz bivše masovne vojne organizacije pomoću koje se stari režim održavao na vlasti.
LONDON - Bivši irski premijer Bertie Ahern objavio je da namjerava podnijeti ostavku na članstvo u stranci Fianni Fail, nakon 15 godina duge istrage koja je pokazala da je primio 210.000 eura u tajnim isplatama dok je bio na dužnosti ministra financija te je o tomu lagao tijekom istrage iako je bio pod prisegom. Ahern je u pismu irskom listu Sunday Independentu opovrgnuo završno izvješće istrage koju je provelo povjerenstvo sastavljeno od tri suca, no istaknuo je kako ne želi biti povodom unutarstranačkih podjela i da je u ovim okolnostima odlučio podnijeti ostavku na članstvo u stranci. Predsjedništvo stranke 30. ožujka bi trebalo odlučivati o prijedlogu da se Ahern izbaci iz stranke. Bivši premijer je rekao da ga je takav prijedog "duboko rastužio". "Odlučio sam i mislim kako je najbolji način da i dalje služim Fianna Failu - podnijeti ostavku na članstvo u njoj", piše Ahern u Sunday Independentu. "Podnoseći ostavku, želim da se shvati kako je riječ o političkoj odluci. Moja ostavka ne znači da odobravam odluku povjerenstva na čelu sa sucem Alanom Mahonom i nitko to ne bi trebao interpretirati na taj način", smatra Ahern. Povjerenstvo ga nije optužilo za korupciju jer nije moglo dokazati da je učinio neku uslugu osobama koje su mu uplatile novac dok je bio na državnim dužnostima.