ZAGREB - Papa Benedikt XVI. otputovao je u petak prije podne iz rimske zračne luke Fiummicina, odakle ga je ispratio talijanski premijer Mario Monti, u šestodnevni pastoralni pohod Meksiku i Kubi. Benedikt XVI. koji u Latinsku Ameriku putuje mjesec dana prije 85. rođendana imat će u tim dvjema zemljama reducirani program. U Meksiku će posjetiti gradove Silao, Leon i Guanajuato (od 23. do 26. ožujka), a na Kubi Santiago i Havanu (od 26. do 28. ožujka). Nakon Brazila 2007. godine, bit će to njegov drugi posjet Latinskoj Americi u sedam godina pontifikata. Vatikanski dužnosnici kažu kako Papin posjet nema veze s politikom, ali nitko u Latinskoj Americi ne vjeruje u to, kažu promatrači. U Meksiku, zemlji od stotinjak milijuna katolika, kao i na Kubi, postoje neke bolne teme, a očekuje se da Papa progovori o njima. Meksikom hara okrutni rat bandi trgovaca drogom u kojem je u zadnjih pet godina ubijeno gotovo pedeset tisuća ljudi. U komunističkoj Kubi crkveni čelnici sve glasnije traže promjene, a crkva je uspjela ostvariti dijalog s predsjednikom Raulom Castrom i njegovom vladom.
BERLIN - Novi njemački predsjednik Joachim Gauck položio je u petak prisegu u Bundestagu i založio se za "više Europe u ovim kriznim vremenima". "U ovim kriznim vremenima kad je posebno popularno sklupčati se unutar državnih granica, baš u ta krizna vremena moramo reći da želimo još više braniti Europu", kazao je jednaesti njemački predsjednik u 23-minutnom govoru, obraćajući se često njemačkoj "djeci" i "unučadi". Joachim Gauck, 72-godišnji luteranski pastor koji je štitio ljudska prava u bivšem DDR-u, u nedjelju je u Saveznoj skupštini golemom većinom glasova izabran za predsjednika države. Najavio je da će se kao predsjednik zalagati za "slobodu kao preduvjet pravednosti" i "pravednost kao preduvjet slobode". Istaknuo je "trajni poticaj" koji je dao njegov prethodnik Christian Wulff, koji je odstupio zbog korupcijskog skandala i bio nazočan na svečanosti, u korist zbližavanja zajednica u Njemačkoj. Čvrsto je osudio "protivnike njemačke demokracije" iz krajnje desnice. "Njima poručujemo: vaša mržnja čini nas jačima i nećemo vas udostojiti ni našeg straha. Vi ćete uskoro pripadati prošlosti a naša će demokracija nastaviti živjeti", kazao je.
ZAGREB - Hrvatski predsjednik Ivo Josipović čestitao je Joachimu Gaucku na preuzimanju dužnosti predsjednika Savezne Republike Njemačke, te izrazio nadu da će ga uskoro imati prilike ugostiti u Zagrebu, priopćeno je u petak iz Ureda predsjednika. "S osobitim zadovoljstvom upućujem Vam, u ime građana Republike Hrvatske i u svoje osobno ime, iskrene i srdačne čestitke povodom preuzimanja dužnosti jedanaestog predsjednika Savezne Republike Njemačke", napisao je Josipović dodajući da Gaucku želi mnogo sreće i uspjeha na tom položaju. "Prijateljstvo naših dviju zemalja obilježeno je tradicionalnom bliskošću između naših dvaju naroda i plodonosnom suradnjom u čitavom nizu područja. Čvrsto sam uvjeren da će se punopravnim članstvom Republike Hrvatske u Europskoj uniji prijateljski i razgranati odnosi naših dviju zemalja nastaviti razvijati impresivnom dinamikom koja će našim odnosima dati novu dimenziju i kvalitetu", nastavio je Josipović u čestitci. "Nadam se da ću uskoro imati prilike ugostiti Vas u Zagrebu te se veselim našem susretu za koji snažno vjerujem da će nam omogućiti razmjenu mišljenja o aktualnostima u Europi i svijetu i dati novi poticaj produbljivanju svestranih odnosa naših zemalja", stoji u čestitki predsjednika Josipovića.
ŽENEVA - Posebni izaslanik UN-a i Arapske lige za Siriju Kofi Annan posjetit će ovog vikenda u Moskvu i Peking kako bi o sirijskoj krizi razgovarao s najvišim ruskim i kineskim dužnosnicima, izjavio je njegov glasnogovornik. Tim koji je Annan poslao u Siriju početkom tjedna vratio se u četvrtak "nakon tri dana intenzivnih razgovora" sa sirijskim vlastima, rekao je isti izvor. "Sirijske vlasti pružile su nam odgovore i sad ćemo ih pozorno proučiti", dodao je glasnogovornik. Annan osobno zasad nema u planu novi odlazak u Damask i "pregovori se nastavljaju telefonski". "Stanje na terenu je vrlo ozbiljno, svaka minuta je važna, i moramo brzo napredovati" u tim pregovorima, kazao je glasnogovornik. "Pregovori su na vrlo osjetljivoj točki, Annan ih ne namjerava voditi javno", dodao je.
SARAJEVO - Vlasti u Bosni i Hercegovini kane pojačati borbu protiv organiziranog zločina i korupcije na način na koji to u Hrvatskoj radi USKOK, prenijeli su u petak lokalni mediji u BiH. Najava o jačanju borbe protiv korupcije uslijedila je zajedno s raspravama koje su pratile ostavku člana predsjedništva BiH Željka Komšića na dužnosti u Socijaldemokratskoj partiji (SDP). Obrazlažući razloge za takav čin, Komšić je ranije ovog tjedna kazao kako je bio potaknut i općim nezadovoljstvom zbog slabog učinka vlasti ali i članova SDP-a u borbi protiv korupcije. Kazao je i kako se osobno glede toga kani odlučnije angažirati, potaknut rezultatima koje je u Hrvatskoj ostvario USKOK. "Pa Hrvatska se preporodila zbog rada USKOK-a i ja hoću to vidjeti i u mojoj zemlji", izjavio je Komšić. Odmah nakon toga konkretni koraci poduzeti su u Federaciji BiH čijoj je vladi u četvrtak dostavljen prednacrt zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kaznenim djelima ili prekršajima.
ZAGREB - Izaslanstvo Zakonodavnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije boravilo je u uzvratnom posjetu Odboru za zakonodavstvo i Odboru za pravosuđe Hrvatskoga sabora, a u okviru dvodnevnog posjeta gosti iz Srbije održali su niz razgovora sa saborskim dužnosnicima, tajnikom i predstavnicima stručne službe Hrvatskoga sabora te s predstavnicima Ustavnog suda RH, priopćeno je u petak iz Sabora. Predsjednica saborskog Odbora za zakonodavstvo Ingrid Antičević Marinović i članovi Odbora, te predsjednik Odbora za pravosuđe Josip Kregar i članovi Odbora održali su stručne sastanke s članovima izaslanstva Narodne skupštine Srbije. Gostima se obratio i potpredsjednik Hrvatskoga sabora i predsjednik Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav Josip Leko. Središnje teme razgovora bile su postupak razmatranja prijedloga zakona i drugih akata glede njihove usklađenosti s Ustavom i pravnim sustavom RH, pitanje izgradnje pravnog sustava te djelovanje pravosuđa u Republici Hrvatskoj. Predsjednica Ustavnoga suda Jasna Omejec upoznala je goste s pravnim aspektima odnosa Hrvatskoga sabora i Ustavnoga suda Republike Hrvatske.