Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 85 centi, na 123,35 dolara. Na američkom je tržištu bila niža 1,25 dolara i iznosila je 106,02 dolara.
Kineske proizvodne aktivnosti pale su u ožujku peti mjesec zaredom, i to bržim tempom nego u prethodnom mjesecu, pokazao je indeks menadžera nabave koji izrađuje britanski bankovni div HSBC.
"Kineski rast trenutno blago slabi i trebali bismo očekivati više previranja dok se ne vidi hoće li blago usporiti ili naglo kliznuti u negativni teritorij", rekao je Filip Petersson iz stockholmskog SEB-a.
"Iako su znatno veće šanse za blago usporavanje, povremeno će jačati sumnje a u Europi se raspoloženje ulagača danas prilično naglo preokrenulo u pesimizam", dodao je.
Stanje u gospodarstvu eurozone neočekivano se pogoršalo u ožujku, pogođeno oštrim padom francuskih i njemačkih proizvodnih aktivnosti koji nisu očekivali ni najpesimističniji ekonomisti, pokazala su najnovija izvješća utjecajnog instituta Markit.
Slabija potražnja u Europi teško je pogodila rafinerije čije su marže naglo pale, pa je tako švicarska nezavisna rafinerijska grupa Petroplus bila prisiljena staviti ključ u bravu.
Sezonsko usporavanje svjetske potražnje za naftom i potencijalno odmrzavanje strateških zaliha zemalja potrošača usporit će rast cijena u sljedećim mjesecima, prije nego što sankcije Iranu počnu utjecati na globalnu opskrbu, pokazalo je Reutersovo istraživanje objavljeno u četvrtak.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 122,91 dolara, što znači da je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na utorak.