FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Cijene nafte pale, u fokusu rast i potražnja

LONDON, 12. ožujka 2012. (Hina/Reuters) - Cijene nafte pale su u ponedjeljak na međunarodnim tržištima s obzirom na stišanu zabrinutost u vezi s opskrbom s Bliskog istoka, a pozornost je preusmjerena na zdravlje globalnog gospodarstva i potražnju za naftom.

Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte pala 1,22 dolara, na 124,76 dolara. Na američkom je tržištu bila u minusu 1,02 dolara i iznosila 106,38 dolara.

Napetosti između Irana i Zapada zbog nuklearnog programa Teherana potpirile su u ovoj godini strah od poremećaja u opkrbo s Bliskog istoka, ali su najave skorašnjih razgovora ipak otklonile bojazan od krize u predstojećem razdoblju.

Europska gospodarstva bilježe pad aktivnosti ili stagniraju, a istodobno su pojačane sumnje da će američka središnja banka ustrajati u popustljivoj monetarnoj politici, glavnom osloncu rasta.

"Očito se među ulagačima širi uvjerenje da je cijena nafte dosegla gornju granicu i ostvaruju dobit dok još mogu", rekao je Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka. "S manjim naglaskom na Iran i Bliski istok, pozornost se okreće osnovama ponude i potražnje za naftom", dodao je Fritsch.

Naznake oporavka američkog gospodarstva ohrabrile su u ponedjeljak dolar što negativno utječe na cijene nafte jer slabi kupovnu moć imatelja ostalih valuta a time i potražnju.

Raspoloženje su pokvarili i slabi kineski podaci o izvozu, koji su pokazali najveći trgovinski deficit u razdoblju duljem od deset godina, potpirujući time bojazan od slabije potražnje, usprkos rekordnom uvozu sirove nafte i derivata u prošlom mjesecu.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu na svojim internetskim stranicama da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u petak iznosila 124,15 dolara, što znači da je ostala gotovo nepromijenjenom u odnosu na četvrtak.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙