FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SOIH: pristup osobama s invaliditetom nije cjelovit

ZAGREB, 20. prosinca 2011. (Hina) - Na današnjem seminaru o postupanju u slučaju obiteljskog nasilja nad ženama s invaliditetom iznesene analize pokazale su da pristup osobama s invaliditetom ni u jednoj mjerodavnoj ustanovi nije cjelovit te da, po istraživanju u 18 gradova, nijedan slučaj nasilja na osobama s invaliditetom u obitelji nije prijavio zdravstveni djelatnik iako je protokol o postupanju donesen 2005.

Govoreći o analizi na seminaru u sklopu projekta "Edukacija zdravstvenih djelatnika o postupanju u slučaju obiteljskog nasilja nad ženama s invaliditetom", koja je provedena u više županija i u 18 većih gradova, predsjednik Zajednice saveza osoba s invaliditetom Hrvatske - SOIH Zorislav Bobuš istaknuo je kako "iskustva u 18 gradova pokazuju da nijedan slučaj nasilja u obitelji nije prijavio zdravstveni djelatnik". Također je kazao kako su analize pokazale da ne postoji cjelovit pristup osobama s invaliditetom ni u jednoj nadležnoj instituciji.

Žena s invaliditetom najmanje su dvostruko više žrtve nasilja od ostalih žena te gotovo sto posto više od muškaraca, naglasio je Bobuš, dodavši kako je po statistici jedna od triju osoba s invaliditetom žrtva nasilja.

Predsjednica Saveza društva distrofičara te koordinatorica projekata u SOIH-u Marica Mirić istaknula je kako su žene s invaliditetom višestruko diskriminirane zbog utjecaja tradicije i kulture te da se njihovim iskazima često ne vjeruje. Ustvrdila je kako se nasilje nad ženama s invaliditetom provodi na mnogim razinama, ali da je nasilje koje je najizraženije - ne činiti ništa.

Osim edukacije zdravstvenih djelatnika, svrha seminara bila je i podizanje svijesti o raširenosti nasilja nad ženama s invaliditetom, ali i poticanje zdravstvenih djelatnika da snažnije djeluju kad se nasilje otkrije te da ne oklijevaju postupiti u skladu s odredbama protokola o postupanju u slučaju nasilja nad ženama s invaliditetom koji je u rujnu 2005. prihvatila vlada. Svrha protokola je osigurati uvjete za djelotvoran i cjelovit rad mjerodavnih tijela kako bi se unaprijedila zaštita i pomoć žrtvi nasilja u obitelji.

Protokol posebice definira dio koji se odnosi na postupanje zdravstvenih ustanova te zdravstvenih djelatnika, a cilj mu je pružiti žrtvi cjelovitu zdravstvenu skrb i očuvati tjelesno i psihičko zdravlje žrtve te sanirati nastale ozljede i postraume. Ako se utvrdi da je ozljeda ili zdravstveno stanje posljedica stanja u obitelji, zdravstveni je djelatnik obvezan prijaviti slučaj policiji.

Seminar je održan u Tribinama grada Zagreba, u sklopu projekta o primjeni protokola o postupanju u slučaju nasilja nad ženama s invaliditetom u obitelji koji je pokrenula Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, a financiralo ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti u suradnji s uredom za zdravstvo i branitelje grada Zagreba.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙