Crna statistika kaže da je tijekom 2010. svakih trinaest dana u Hrvatskoj život izgubila jedna žena – nečija majka, sestra, kći, supruga, partnerica ili nevjenčana supruga. U 2010. bilo je 18 ubojstava u obitelji, a samo u prvih šest mjeseci ove godine osam je žrtava, podsjetio je Josipović u priopćenju.
"Tisuće žena godinama su izložene fizičkom, psihičkom i seksualnom zlostavljanju u obitelji. Zbog nekvalitetnog rada državnih tijela, a i zbog predrasuda i nedostatka svijesti tko je žrtva a tko počinitelj, žene žrtve su često izjednačene u krivnji s nasilnikom. S nasilnikom su često prisiljene nastaviti i dalje živjeti pod istim krovom, obično zajedno s već traumatiziranom djecom", upozorio je Josipović.
Napominje da u toj problematici pravosuđe i socijalne službe imaju važnu ulogu i u prevenciji nasilja nad ženama u obitelji, jer su u prilici na adekvatan način zaštiti svaku ženu koja je bila izložena nasilju.
"Važno je i daljnje funkcioniranje autonomnih ženskih kuća diljem Hrvatske, koje godinama pružaju zaštitu i pomoć zlostavljanim ženama i djeci", naglasio je hrvatski Predsjednik i dodao da bi predstavnici vlasti na svim razinama – državnoj, županijskoj i lokalnoj zato morali pružati podršku i financijsku pomoć za njihov rad.
"Kao Predsjednik Republike, ali i kao suprug i otac, čvrsto se zalažem za borbu protiv svakog oblika nasilnog ponašanja, osobito prema ženama. Da bismo nasilje u vlastitoj obitelji sveli na minimum, potrebno je mijenjati svijest o neprihvatljivosti takvog ponašanja, kao i o važnosti partnerskog odnosa između muškarca i žene od najranije dobi", poručio je Josipović.
Napominjući da nasilje nad ženama nije vezano uz etničko porijeklo ili ekonomski status nasilnika i žrtve te da su nasilnici često supruzi, nevjenčani partneri, bivši partneri, pa čak i sinovi, osobe svih profesija i socijalnih struktura, od intelektualaca, radnika, do dobro situiranih građana i političara, Josipović je naglasio da takvo nasilje ne predstavlja privatni problem zlostavljanih žena, već je to problem društva u cjelini.
"U povodu Međunarodnog dana sprečavanja nasilja nad ženama obraćam se prije svega muškarcima, osobito mlađim generacijama, jer pred njima tek stoji zajednički, partnerski život s djevojkama ili suprugama, život u obitelji u kojima će se roditi njihova djeca željna života u ljubavi. Time se pridružujem i ovogodišnjem apelu glavnog tajnika Ujedinjenih naroda Ban Ki-Moona koji se također obratio mladima, ističući njihovu važnu ulogu u kampanji protiv nasilja nad ženama i djevojkama", poručio je Josipović.
U priopćenju se navodi da je nasilje nad ženama, na žalost, duboko ukorijenjeno u svijetu, pa čak i u najrazvijenijim zemljama Europske unije, u kojima je, prema prošlogodišnjim podacima, nasilje doživjelo između 20 i 25 posto žena, dok ih je deset posto bilo žrtvama seksualnog nasilja.