Josipović je naglasio da će se zalagati za promjenu negativnih trendova i podizanja svijesti cjelokupnog društva o potrebama i pravima osoba s invaliditetom. "Naša država vodi brigu, ali rezultati nisu uvijek takvi kakve bismo željeli, no nadam se da će ideja pravednosti hrvatskog društva dovesti do boljih zakonskih i praktičnih rješenja za osobe s invaliditetom", naglasio je.
"Čvrsto sam uvjeren da Republika Hrvatska kao demokratska zemlja, koja će uskoro biti članica EU mora pokazati senzibilitet prema svim osobama s invaliditetom bez obzira na njegovo porijeklo. Razina civiliziranosti neke zemlje upravo se mjeri odnosnom društva prema najranjivijim skupinama društva, a osobe s invaliditetom sasvim sigurno to jesu", poručio je Josipović.
Upravo zbog različitog tretmana i nemogućnosti ostvarivanja jednakih prava, došlo je do velikog raslojavanja među vašim udrugama kojih je svakim danom sve više, ali čija zajednička snaga, nažalost, slabi. Sve su više suočene s problemima financiranja i nalaženja prostora za rad i druženje, iako obavljaju iznimno važnu funkciju za koju vladin sektor nema ni mogućnosti ni kapacitete. Vaš doprinos prevladavanju svakodnevnih barijera i stvaranju novih uvjeta za kvalitetniji život, kao i integriranja osoba s invaliditetom u život zajednice vrlo je važan i nemjerljiv, naglasio je.
Recesijsko vrijeme nije najsretnije za ostvarenje želja koje svi zajedno dijelimo, prava na obrazovanje, rad i samostalan život što je vaš legitiman i opravdan cilj. Naš obrazovni sustav još uvijek nije u dovoljnoj mjeri spreman integrirati osobe s invaliditetom u redoviti obrazovni proces, jer i nakon završetka školovanja nisu u mogućnosti naći posao, a samostalni život je gotovo nemoguć zbog neprilagođene infrastrukture, ocijenio je Predsjednik.
Iako su Ustavom i brojnim međunarodnim dokumentima, kojima je RH potpisnik, osobama s invaliditetom zajamčena ljudska prava, ravnopravnost i nediskriminacija u društvu svjesni smo da u stvarnosti često nije tako. Nažalost, još uvijek postoji i velika razlika između vojnih i civilnih invalida, iako su ista njihova fizička ograničenja i patnje, upozorio je Josipović.
U ime izaslanstva udruga osoba s invaliditetom na potpori je zahvalio član Predsjednikova savjeta za socijalnu pravdu Hrvoje Belamarić istaknuvši, među ostalim, kako osobe s invaliditetom, osobito mlade, ne žele teret biti društva i socijalna kategorija žele pokazati koliko vrijede.
U svijetu danas ima oko 650 milijuna ljudi s invaliditetom, dok ih u Hrvatskoj ima oko 11 posto.
Opća skupština UN-a 1992. godine usvojila je rezoluciju o proglašenju 3. prosinca međunarodnim danom osoba s invaliditetom u svrhu postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava standarda kvalitete života i ravnopravnog sudjelovanja osoba s invaliditetom u svim društvenim aktivnostima.