FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Stručni skup o suzbijanju vršnjačkog i obiteljskog nasilja

ZAGREB, 9. prosinca 2011. (Hina) - Na stručnom skupu o unapređenju suradnje škola i drugih institucija u suzbijanju vršnjačkog i obiteljskog nasilja, na kojemu su sudjelovali ravnatelji i stručni suradnici srednjih i osnovnih škola, istaknuto je da je u suzbijanju nasilja nužno koordinirano djelovanje svih relevantnih društvenih čimbenika.

Stručni skup organizirala je Agencija za odgoj i obrazovanje, a njezin ravnatelj Vinko Filipović otvorio je skup poručivši sudionicima da problem nasilja u školama ne pokušavaju staviti "pod tepih" nego da u tim slučajevima traže pomoć nadležnih institucija.

"Pokušajte imati strpljenja i znanja u kriznim situacijama u školama", kazao je Filipović istaknuvši da nema iluzija da se nasilje može potpuno iskorijeniti ali vjeruje kako se može svesti na najmanju mjeru, a što je i dio obrazovne politike. Podržava i senzibilizaciju društva i institucija koje se tim problemom bave.

O sistemskom pristupu u suzbijanju vršnjačkog nasilja govorio je Dejan Ajduković s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta istaknuvši da kod nas "ima dobrih zakona, praksa je dijelom dobra, ima i stručnjaka koji će prepoznati problem, reagirati i intervenirati" no nedostaje usklađenost s drugim resorima. Suzbijanje nasilja zahtijeva koordinirano djelovanje društvenih čimbenika, upozorava Ajduković koji drži da u tome naše društvo ipak napreduje.

Govoreći o štetnim posljedicama nasilja, istaknuo je da je to ponašanje u konačnici i skupo jer generira velike troškove. Drži i kako nedostaje psiho-socijalnih tretmana za počinitelje, najavivši da Društvo za psihološku pomoć priprema jedna takav pilot projekt. Potrebno je rano prepoznati nasilje i dosljedno reagirati, rekao je Ajduković izdvojivši i dileme stručnjaka, psihologa i sručnih suradnika, koji pri tome također moraju balansirati i razlučiti kada, kako i da li reagirati. Po njegovim riječima u takvim dilemama misao vodilja mora biti djelovanje u najboljem interesu djece, adolescenta ili obitelji.

O mogućnostima i ograničenjima u postupanju škole u slučaju vršnjačkog i obiteljskog nasilja govorila je psihologinja Željka Čolović Rodik iz II. osnovne škole Varaždin koja se također osvrnula na profesionalne dileme i ulogu stručnjaka u vršnjačkom nasilju.

Na skupu će biti riječi o mogućnostima i ograničenjima u postupanju sustava socijalne skrbi nakon otkrivanja nasilja, postupanju policije i pravosuđa nakon prijave te o praksi u suradnji škola i drugih institucija u suzbijanju vršnjačkog nasilja u Virovitičko-podravskoj županiji.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙