Obiteljsko nasilje, čije su žrtve još uvijek u najvećoj mjeri žene, društveni je problem za kojega svi snose odgovornost, rekla je autorica na predstavljanju priručnika, kojim je, kaže, željela upoznati žrtve s njihovim pravima te mogućnostima traženja pomoći i zaštite.
"Kako izaći iz obiteljskog nasilja" na jednostavan način odgovara na pravna i životna pitanja koja savjetnicima udruge B.a.b.e. svakodnevno postavljaju zlostavljanje žene - od rješavanja imovinskopravnih odnosa, pokretanja kazneno-prekršajnih postupaka do pružanja besplatne pravne pomoći.
Žrtve se, ističe autorica, u priručniku upozorava da, uz tjelesno, postoji i psihološko, spolno i ekonomsko nasilje, da status žrtve ne ovisi o obrazovnom i socijalnom statusu, kao i da se ne može predvidjeti koja će osoba postati zlostavljač.
"Edukacija je potrebna za poboljšanje cijeloga sustava, ali svaki je slučaj poseban i ne treba tražiti logiku u postupanju žrtava", rekla je Bojić, komentirajući podatke policije i nevladinih organizacija, po kojima se vrlo mali broj žena odluči prijaviti nasilnika, pa je većina nasilja neregistrirana.
Kao uzroke zbog kojih žene trpe nasilje izdvojila je strah, neznanje i predrasude, a iz kruga obiteljskog nasilja, kaže, često im je teško izaći zbog nerazumijevanja okoline
"Kako izaći iz obiteljskog nasilja" recenzentica Milka Marunica ocijenila je najsveobuhvatnijim vodičem na području zaštite žrtava obiteljskog nasilja i doprinosom u širenju društvene svijesti da je nasilje u obitelji kažnjivo djelo, te da se nasilnika može prijaviti policiji, državnom odvjetništvu, centru za socijalnu skrb, nevladinim udrugama, zdravstvenoj ustanovi ili pravobraniteljici za ravnopravnost spolova.
Publikacija, objavljena u sklopu projekta "Savjetovalište za žrtve nasilja Vukovarsko-srijemske županije", za koji je MOBMS ove godine izdvojio 80 tisuća kuna, namijenjena je i stručnjacima koji se u svom radu susreću sa žrtvama obiteljskog nasilja, istaknuo je državni tajnik u Ministarstvu Stjepan Adanić.