Cijena barela sirove nafte pala je na londonskom tržištu 49 centi, na 110,66 dolara. Na američkom tržištu ostala je gotovo nepromijenjena, te se barel prodavao po 88,27 dolara.
Moody's je u utorak za dvije razine snizio rejting Španjolskoj, dijelom i zbog izazova s kojim se ta zemlja sučeljava u ostvarivanju fiskalnih ciljeva s obzirom na pogoršane prognoze rasta u regiji.
Tržišta dionica ojačala su nakon izvješća da su Francuska i Njemačka postigle dogovor o planu kojim bi se vrijednost Europskog fonda za financijsku stabilnost povećala na 2.000 milijardi eura.
Ulagači su istodobno zaobilazili naftu i drugu robu osjetljivu na potražnju, poput bakra, jer strahuju od posljedica takvoga dogovora.
"Možda ćemo izbjeći katastrofu, ali čak i ako postoji rješenje, ono ima svoju cijenu, koja će u slučaju gospodarstva pogoditi potražnju i rast", rekao je Christophe Barret iz Credit Agricole.
Ulagače je obeshrabilo i upozorenje agencije Moody's u utorak da bi mogla staviti na razmatranje francuski kreditni rejting radi mogućeg sniženja ako slabiji gospodarski rast i troškovi spašavanja banaka i zaduženih članica eurozone previše opterete proračun.
U međuvremenu je Standard & Poor's u utorak snizio rejtinge 24 talijanske banke i financijske institucije, temeljem slabijih izgleda gospodarskog rasta.
Pozornost tržišta sada je usmjerena na tjedno izvješće američke vlade o zalihama, koje se očekuje tijekom dana. U utorak je Američki institut za naftu (API) izvijestio da su zalihe sirove nafte u prošlom tjednu pale za 3,1 milijun barela dok su analitičari očekivali njihov rast za 1,8 milijuna barela. Taj je podatak jučer podigao cijene nafte.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) u međuvremenu je na svojim internetskim stranicama izvijestila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u u utorak iznosila 107,94 dolara, što znači da je bila 2,19 dolara niža nego dan ranije.