Loše je i stanje na tržištu ribe i stanje infrastrukture, a sektor bijele ribe gotovo je na koljenima, ocijenio je Bojić dodavši da je ulov bijele ribe ove godine manji za 50 posto, a plave ribe za 20 posto.
Ribare opterećuje i neizvjesnost u vezi s isplatama tržišnih kompenzacijama za iduće godine, kao i cijene plavog dizela za koje traže subvencije i u slijedećoj godini.
Država je ribarima pomogla u okviru postojećeg sustava poticaja, ali tek treba odrediti broj sudionika, mjesta i načina ribolova, odnosno izraditi strategiju kojom će se uvesti vremenska i prostorna ograničenja kako bi se omogućilo održivo ribarstvo, zaključio je Bojić.
Državni tajnik za ribarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja Tonči Božanić rekao je da novi zakoni o strukturnoj potpori i uređenju tržišta u ribarstvu te o morskom ribarstvu omogućavaju lakše obavljanje djelatnosti, regulaciju ribolova i uzgoja, donošenje planova upravljanja i drugo.
Istaknuo je da obveza predaje očevidnika možda opterećuje ribare, ali da je samo tako moguće izvoziti ribu.
Ukupni ulov ribe povećan je s 20.971 tone u 2000. na 52.395 tona u 2010. godini. Božanića je naveo da je prošle godine bilo 4.029 ribarskih plovila.
Govoreći o izdvajanjima iz proračuna Božanić je rekao da tržišne kompenzacije ostaju do ulaska u EU, za bijelu ribu 14 posto po računu, odnosno 24 posto za članove zadruga, te da plavi dizel treba subvencionirati i slijedeće godine.
Prošle godine za potpore u ribarstvu izdvojeno je 139,4 milijuna kuna, najviše u Istarskoj, Splitsko-dalmatinskoj i Zadarskoj županiji.
Govoreći o pregovorima u poglavlju o ribarstvu Božanić je istaknuo da su u njima sudjelovali i predstavnici ribara. Među ostalim, kazao je da će se mali ribolov zadržati do prosinca 2015., a nakon toga u malom obalnom ribolovu moći će ostati ukupno 2000 ribara i ribari u mirovini.
Sporazum o prekograničnoj suradnji između Hrvatske i Slovenije EU smatra sastavnim dijelom općeg pravnog okvira, kazao je Božanić dodavši da je 1998. kada je potpisan stanje resursa ribe bilo bolje nego sada.
Naglasio je da je najvažnije da će donošenje nacionalnog strateškog plana upravljanja i operativnog plana ribarstva jamčiti dugoročnu održivost i profitabilnost ribarstva.
Iz Fonda za ribarstvo EU Hrvatska će moći dobiti 30 milijuna eura na godinu, a na to će morati dodati još najmanje 25 posto vlastita novca.
Politika ove vlade je da prije ulaska u EU pripremimo ribarski sektor i osiguramo budućnost ribarima, rekao je Božanić i zaključio da i u ribarstvu slijede bolni rezovi, ali da ciljeve možemo ostvariti, ukoliko bude previše ribarskih brodova, tako da povučemo dio njih i omogućimo ostalima da od ribarstva mogu živjeti.
Ribari su u raspravi istaknuli da nedostaje postaja za plavi dizel, da je cijena ribe slaba, a goriva previsoka te da hitno treba izraditi planove upravljanja.
Jedni su naveli da se gospodarskog pojasa Hrvatska nije smjela odreći, a drugi da rezultati pregovora s EU nisu u cijelosti poznati.
(Hina) xhsup yds