FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 13. listopada 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati

BRUXELLES - Europska unija u četvrtak je pozvala Grčku da smanji minimalnu plaću, koja je osjetno viša nego u državama EU-a sa sličnim standardom života, kako bi se se smanjila rastuća nezaposlenost. "Minimalna plaća viša je od one u ostalim državama članicama na sličnoj ekonomskoj razini i socijalni partneri moraju vidjeti predstavlja li to zapreku za stvaranje novih radnih mjesta," kazao je Matthias Mors, predstavnik Europske Komisije i član revizorske trojke, EU-a, Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Europske središnje banke (ECB) koja se trenutno nalazi u Grčkoj, piše tamošnji dnevnik Kathimerini. Minimalna mjesečna plaća u Grčkoj iznosi 750 eura (oko 5.600 kuna) a stopa nezaposlenosti u ovoj godini dosegnula je 16 posto. Grčki sindikati tuže se međutim da su troškovi života u Ateni daleko viši u odnosu na nacionalne prosjeke na kojima se temelje usporedbe s ostalim članicama EU-a. U utorak je trojka objavila da je zaključila reviziju grčkog programa gospodarskog oporavka, čime je uklonjena zapreka za dobivanje nove tranše pomoći.

BRUXELLES - Gubici privatnih ulagača na grčkim državnim obveznicama vjerojatno će iznositi 30 do 50 posto a ne 21 posto kao što je dogovoreno u srpnju u okviru prirema drugog paketa pomoći za Grčku, kazali dužnosnici eurozone. Eurozona preispituje uvjete novog paketa pomoći, uključujući doprinos privatnog sektora, jer je grčka recesija dublja no što se očekivalo a promijenile su se i kamatne stope na tržištima. Međunarodni inspektori sada očekuju da će grčko gospodarstvo ponovo bilježiti pozitivne stope rasta tek od 2013. Dosada se očekivalo da će Grčka izaći iz recesije iduće godine. Takvo stanje u gospodarstvu zajedno s kašnjenjem strukturalnih reformi i privatizacije povećava grčke potrebe za financiranjem, a dodatni troškovi morat će se raspodijeliti među vladama i privatnim ulagačima.

WASHINGTON - Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio je prognoze rasta za azijska gospodarstva zbog bojazni vezanih za dužničku krizu u eurozoni i obnovljenu zabrinutost za stanje u američkom gospodarstvu. Strahovanja za dva velika izvozna tržišta nesumnjivo su povećala rizike za slabljenje gospodarskog rasta u Aziji, ističu u MMF-u. Stoga je prognoza prosječnog rasta azijskih gospodarstava u 2011. i 2012. snižena na 6,3 odnosno 6,7 posto. U travnju MMF je predvidio prosječnu stopu rasta u obje godine od oko sedam posto. Pritom u međunarodnoj organizaciji upozoravaju na rizik odljeva kapitala iz regije i na mogućnost da inozemni ulagači smanje značajnu prisutnost na azijskim tržištima, koju proširuju od 2009. Dodaju istodobno da bi nakon što ove godine dosegne vrhunac rast potrošačkih cijena mogao usporiti, slijedom "postupnog slabljenja" cijena hrane i energije. Dužnosnici azijskih zemalja moraju voditi računa o tome da amortiziraju rizike po rast i da istodobno ograniče nepovoljan utjecaj dugotrajne blage monetarne politike na inflaciju. Od njih se traži vrlo delikatno balansiranje, zaključuju u MMF-u.

PEKING - Kineski trgovinski višak spustio se u rujnu na 14,51 milijardu dolara zbog naglog usporavanja izvoza pod utjecajem gospodarskih previranja u Sjedinjenim Državama i Europi. U kolovozu višak je iznosio 17,8 milijardi dolara. Najnoviji podaci pokazuju njegov pad drugi mjesec zaredom. Izvoz je u rujnu poskočio na godišnjoj razini 17,1 posto, na 169,7 milijardi dolara, nakon 24,5-postotnog rasta u kolovozu, objavila je carinska uprava. Uvoz je na godišnjoj razini uvećan 20,9 posto, na 155,2 milijarde dolara. U prethodnom mjesecu poskočio je 30,2 posto. Izvoz u Europsku uniju, kineskog najvećeg trgovinskog paartnera, pao je u rujnu na 31,6 milijardi dolara, s 34,2 milijarde u kolovozu. Isporuke u SAD ostale su pak nepromijenjene na 30,1 milijardu dolara.

ZAGREB/WIESBADEN - Potrošačke cijene u Njemačkoj u rujnu su na godišnjoj razini porasle za 2,6 posto, po najvišoj stopi u posljednje tri godine, poglavito zahvaljujući višim cijenama energije, pokazali su podaci tamošnjeg saveznog ureda za statistiku, čime su potvrđene preliminarne procjene. Time je rast potrošačkih cijena u najvećem europskom gospodarstvu na godišnjoj razini ubrzao, budući da je u kolovozu i srpnju iznosio 2,4 posto, objavio je Destatis. Godišnja inflacija mjerena indeksom potrošačkih cijena dosegnula je tako najvišu razinu od rujna 2008. kada je iznosila 2,9 posto. U statističkom uredu kao razloge ubrzanja inflacije navode više troškove energije. Izrazitije su porasle i cijene hrane, za 2,5 posto. Na mjesečnoj razini potrošačke cijene uvećane su za 0,1 posto. Podaci o inflaciji u Njemačkoj budno su praćen pokazatelj jer Europskoj središnjoj banci (ECB) služe kao važan orijentir pri donošenju odluke o kamatnim stopama. Na posljednjem sastanku ih je zadržala na 1,5 posto, nakon što ih je u dva navrata u ovoj godini povećala.

JOHANNESBURG - Južnoafrička Republika ne može sudjelovati u financiranju europskog kriznog fonda kako su to predložila glavna gospodarstva u razvoju, citiraju mediji riječi guvernera tamošnje središnje banke. "Mislim da ne možete nešto napraviti samo zato što je netko rekao da je to moguće", rekao je guverner južnoafričke središnje banke Gill Marcus pred parlamentarnim odborom za financije a prenosi Bussines Day. "Naše rezerve nisu ni blizu kineskima koje se broje u tisućama milijardi. Naše iznose 50 milijardi dolara", kazao je Marcus. Brazil je natuknuo da bi skupina vodećih gospodarstava u nastajanju BRICS, koja uključuje i Rusiju, Indiju, Kinu i Južnoafričku Republiku, mogla pomoći Europskoj uniji u rješavanju dužničke krize koja sada ugrožava i globalno gospodarstvo. "Moje je stajalište da bi skupina G20 u cjelini trebala odlučiti što učiniti jer nije na nama da krpamo manjkove", rekao je južnoafrički guverner.

BRUXELLES - Harmonizacija sustava elektroničkog plaćanja i plaćanja putem bankovnih kartica mora biti brža, poručio je europski povjerenik za tržišno natjecanje Joaquin Almunia, ocijenivši da bi ta plaćanja trebala biti "transparentnija i jeftinija". Projekt jedinstvenog prostora plaćanja (Single Euro Payments Area - SEPA) koji su pokrenule banke članice Europskog vijeća za plaćanja (European Payments Council) trebao bi prekogranična plaćanja u Europi učiniti lakim i sigurnim kao i unutar državnih granica. "Moramo promijeniti brzinu i ubrzati", rekao je Almunia, ocijenivši da bi ta plaćanja trebala biti "transparentnija i jeftinija". Dok 40 posto europskih potrošača kupuje putem interneta, samo devet posto ih kupuje putem interneta izvan nacionalnih granica, podsjetio je. Almunia je nezadovoljan također što glavne inicijative na području elektroničkog plaćanja zadnjih godina dolaze iz neeuropskih zemalja, poput PayPala, Google Checkouta i Amazon Simple Paya iz SAD-a ili kineske platforme za plaćanja Alipay.

NEW YORK - Prodaja osobnih računala usporila je u proteklom tromjesečju jer su se potrošači okrenuli pametnim telefonima i tablet računalima, pokazalo je istraživanje specijalizirane savjetodavne tvrtke Gartner. U prošlom je tromjesečju ukupno u svijetu isporučeno 91,8 milijuna osobnih računala, što je samo 3,2 posto više u odnosu na isto razdoblje lani. "Tržište osobnih računala i dalje je slabo", zaključila je glavna analitičarka Gartnera Mikako Kitagawa. Hewlett Packard (HP) je i dalje najveći svjetski proizvođač računala, ali sve se bolje pozicionira kinesko Lenovo, koje je s 25,2-postotnim skokom prodaje uspio s drugog mjesta istisnuti kompaniju Dell, prema Gartnerovom izvješću. "Medijski tableti i pametni telefoni preuzeli su središnju ulogu u američkoj maloprodaji, a očekuje se da će se pojačana potražnja nastaviti i tijekom predstojećih blagdana", rekla je Kitagawa.

ŽENEVA - Švicarski proizvođač lijekova Roche izvijestio je o 14-postotnom padu prodaje u odnosu na godinu ranije za prvih devet mjeseci 2011., okrivljujući švicarsku snažnu valutu za slabije rezultate. Proizvođač lijekova za rak iz Basela objavio je da je u tri tromjesečja zaključno s krajem rujna prodaja, uključujući i prodaju lijeka za gripu Tamiflu, pala na 24,4 milijarde švicarskih franaka, s gotovo 28,4 milijarde franaka u istom razdoblju prošle godine. Izraženo u američkim dolarima prodaja je porasla četiri posto. Ako se izuzme Tamiflu, Rocheova je prodaja iskazana u francima pala za 13 posto, dok je u dolarima uvećana za šest posto, pokazuju podaci objavljeni na internetskoj stranici poduzeća. Tamiflu je poduzeću dosada donosio značajnu zaradu.

LJUBLJANA - U ponedjeljak, 17. listopada, istječe produženi rok za predaju neobvezujućih ponuda za kupnju 50,03 posto dionica slovenskoga trgovačkog lanca Mercatora, a u igri je ponovno i hrvatski koncern Agrokor, piše u četvrtak ljubljansko "Delo". List navodi da se s istekom roka sve češće nagađa koliki je stvaran interes za kupnju iako je neobvezujuće ponude "navodno predalo desetak investitora", a uglavnom je riječ o portfeljskim ulagačima, odnosno investicijskim fondovima. "Hrvatski koncern Agrokor, koji je u vlasništvo Mercatora pokušavao ući u gotovo svim prijašnjim pokušajima Mercatorove prodaje, navodno je još uvijek jedan od najozbiljnijih strateških kupaca", piše vodeći slovenski list. No kako navodi "Delo", Agrokor još nije preuzeo predviđeni informacijski memorandum niti potpisao izjavu o tajnosti podataka iako je i hrvatskom i slovenskom regulatoru za tržišno natjecanje prijavio namjeru koncentracije, to znači da svi uvjeti za predaju njegove ponude nisu ispunjeni.

LONDON - Cijene nafte u četvrtak su pale na međunarodnim tržištima pod pritiskom najnovijih podataka iz Kine koji su pokazali usporavanje potražnje u drugom po veličini potrošaču nafte u svijetu. Cijena barela sirove nafte za isporuke u studenom pala je na londonskom tržištu za 56 centa na 110,77 dolara. Na američkom tržištu cijena barela pala je u četvrtak 1,23 dolara, na 84,34 dolara. Kina, oslonac globalnog rasta potražnje za naftom, zabilježila je u rujnu pad uvoza sirove nafte od 12,2 posto u odnosu na rekordno visoke razine od prije godinu dana. Dnevna potražnja zadržala se ispod razine od pet milijuna barela četvrti mjesec zaredom, unatoč očekivanjima analitičara da će rasti nakon otvaranja novih rafinerija i obnove poslovanja pojedinih postrojenja nakon redovnog održavanja. "Pad uvoza sirove nafte uvoza mogao bi se pripisati slaboj potražnji ili smanjenju zaliha", kazao je JP Morgan-ov analitičar iz Hong Konga Brynjar Bustnes. Cijene na naftnim tržištima dodatno je pritisnulo mjesečno izvješće Europske središnje banke, u kojem se upozorava da bi zahtjev privatnom sektoru da prihvati gubitke na državnim obveznicama zaduženih članica eurozone moglo naštetiti ugledu eura i zadati glavobolje bankama u eurozoni, kao i potaknuti oscilacije na deviznim tržištima.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europske dionice izgubile su na vrijednosti u četvrtak u kolebljivoj trgovini na europskim burzama nakon što se kineski trgovinski višak u rujnu smanjio drugo mjesec zaredom. U takvom je okruženju indeks Londonske burze Ftse oslabio 0,7 posto na 5.404 boda. Frankfurtski DAX bio je u minusu jedan posto, kliznuvši na 5.935 bodova a pariški CAC potonuo je 1,2 posto na 3.191 bod. Najnoviji podaci iz Kine pokazali su pad kineskog trgovinskog viška u rujnu drugi mjesec zaredom, pri čemu su i izvoz i uvoz bili slabiji no što su analitičari očekivali, odražavajući slabost svjetskog gospodarstva. Bankovni sektor također je bio na gubitku, u očekivanju plana za dokapitalizaciju banaka i rezultata brzopotezne provjere europskih banaka na moguće krize. Uteg im je bila i vijest da će privatni ulagači možda morati otpisati od 30 do 50 posto vrijednosti svojih portfelja grčkih državnih obveznica. U takvom je okruženju Barclays oslabio četiri, Commerzbank 4,4 a UniCredit 4,6 posto.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros porasle, a euro ojačao, jer se ulagači nadaju konkretnim potezima europskih dužnosnika kojima bi se spriječilo prerastanje dužničke u krizu cijelog bankarskog sustava. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u plusu oko 1 posto, a više od 1 posto porasle su cijene dionica u Južnoj Koreji i Hong Kongu. Burzovni indeksi u Singapuru, Šangaju i Australiji ojačali su između 0,4 i 0,9 posto, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na dobitku 1,1 posto, nakon što je jučer ojačao 1,4 posto. To je već šesti dan zaredom kako taj indeks raste.

NEW YORK - Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica porasle, jer je ulagače ohrabrio napredak u rješavanju europske dužničke krize, pa se nadaju da bi uspon tržišta, započet prije tjedan dana, mogao potrajati. Dow Jones indeks ojačao je 102 boda, ili 0,90 posto, na 11.518 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,98 posto, na 1.207 bodova, a Nasdaq indeks 0,84 posto, na 2.604 boda. I jučer su, kao i proteklih dana, najviše porasle cijene dionica banaka. KBW indeks tog sektora skočio je 3,3 posto. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je jučer zamijenilo 8,5 milijardi dionica, dok prosječan dnevni promet u ovoj godini iznosi 8,03 milijarde. Pritom je na NYSE odnos između dionica koje su dobile i onih koje su izgubile na vrijednosti iznosio 4 naprema 1.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙