FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Gospodarstvo - svijet - ukratko do 14,30 sati

ZAGREB, 22. rujna 2011. (Hina) - Pregled gospodarskih vijesti iz svijeta do 14,30 sati.

WASHINGTON - Američka središnja banka odlučila je ponovno poduprijeti gospodarstvo, objavivši u srijedu 400 milijardi dolara vrijedan plan poticaja kojim namjerava ublažiti značajne rizike za slabljenje rasta. U planu nazvanom "Operacija Twist" Fed je najavio da će prodati oko 400 milijardi dolara vrijednih obveznica koje dospijevaju na naplatu u roku do tri godine i kupovati one s rokovima dospijeća od šest do 30 godina. Taj potez neće zahtijevati tiskanje novog novca, ali bi trebao podići cijene dugoročnih obveznica i sniziti prinose. Time se u gospodarstvo neće ubrizgati svjež novac, ali bi se dugoročne kamatne stope trebale zadržati na niskoj razini, čime bi se potaknuo pojačani plasman hipotekarnih i kredita poduzećima. Suočivši se s kritikama da je sve sklonija intervencijama, središnja je banka upozorila da gospodarski oporavak posustaje pod teretom visoke nezaposlenosti i nastavljene krize na tržištu nekretnina. "Ekonomski je rast i dalje spor. Noviji pokazatelji sugeriraju nastavljenu općenitu slabost tržišta rada i stopa nezaposlenosti i dalje je povišena", konstatirao je Fedov Odbor za otvoreno tržište. "Prisutni su značajni rizici slabljenja gospodarskih prognoza, uključujući teškoće na svjetskim financijskim tržištima", stoji u priopćenju utjecajnog Fedova odbora.

FRANKFURT - Europski odbor za sistemske rizike pozvao je u srijedu europske zemlje da koordiniraju akcije dokapitalizacije banaka. "Po potrebi to bi se moglo izvesti na temelju ovlasti Europskog fonda za financijsku stabilnost da kreditira vlade za potrebe dokapitalizacije banaka", stoji u priopćenju odbora koji je osnovan 2008. nakon financijske krize. U ESRB-u konstatiraju da su rizici za stabilnost financijskog sustava u EU značajno porasli od njegova posljednjeg sastanka 22. srpnja. Pritom ukazuju na dužničke probleme u eurozoni, teškoće s međubankovnim financiranjem u EU i slabiju prognozu rasta EU-a i zemalja širom svijeta. "Proteklih su se mjeseci teškoće sa zaduživanjem proširile iz manjih gospodarstava na neka od većih u EU", primjećuju u odboru. "Stanje je dodatno otežalo sve izraženije presušivanje tržišta međubankovnog financiranja a bankama u EU značajno je smanjena i dostupnost likvidnosti u dolarima". U odboru zaključuju: "Tijesna isprepletenost financijskog sustava u EU rezultirala je naglom eskalacijom rizika od izbijanja ozbiljne krize. To ugrožava financijsku stabilnost u EU u cjelini i negativno utječe na realno gospodarstvo u Europi i izvan nje".

ZAGREB/LUXEMBOURG - Pad novih industrijskih narudžbi u eurozoni ubrzao je u srpnju na 2,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, kada se njihov indeks smanjio za revidiranih 1,2 posto, objavio je u četvrtak europski statistički ured. U Europskoj uniji tempo pada ostao je ujednačen na 0,8 posto, pokazuju podaci Eurostata. Pritom je podatak za lipanj revidiran, nakon početne procjene pada industrijske proizvodnje za 0,3 posto. Među zemljama članicama čijim podacima raspolaže Eurostat, najveći rast narudžbi bilježile su Švedska, za 5,8 posto, i Rumunjska, za 3,6 posto. Najveći pad zabilježen je u Francuskoj, za 11,2 posto, i Finskoj, za 10,3 posto. Na godišnjoj razini indeks novih narudžbi u industriji eurozone porastao je za 8,4 posto dok je u 27-članoj Uniji uvećan za 6,8 posto. U lipnju porastao je za revidiranih 10,6 posto u eurozoni, te za revidiranih 8,4 posto u EU27. Najizrazitiji je rast bilježila estonska industrija, s rastom narudžbi za 24,5 posto. Slijedi ona u Litvi, s povećanjem narudžbi za 24,4 posto. Najveći pad bilježila je Mađarska, za 6,0 posto, i Španjolska, za 1,9 posto.

LONDON - Uslužne aktivnosti privatnog sektora 17-člane eurozone u rujnu su smanjene prvi put u posljednje dvije godine, budući da su eskalacija dužničke krize i previranja na globalnim tržištima usporili rast, pokazalo je ključno izvješće londonske tvrtke Markit. Najnovija istraživanja londonske tvrtke za prikupljanje i obradu podataka Markit ukazuju na gospodarsku stagnaciju u tekućem tromjesečju. Također pokazuju da je kriza koja je započela u Grčkoj i proširila se na Irsku i Portugal, zaprijetivši sada i Italiji i Španjolskoj, uzela danak u povjerenju i rastu. "Oporavak je okončan i sada bilježimo pad. Pokazatelji budućih kretanja svjedoče o daljnjem pogoršanju situacije u nadolazećim mjesecima", kazao je Chris Williamson, glavni ekonomist Markita. "Nije riječ samo o prelijevanju problema s perifernih na veća gospodarstva. Pritišću i nevolje u širem, globalnom gospodarstvu", istaknuo je. Preliminarni indeks menadžera nabave za sektor usluga eurozone (PMI), pokazatelj poslovne aktivnosti u tisućama tvrtki, od banaka do restorana, spustio se na 49,1 bod u rujnu, s 51,5 boda u kolovozu. Spustio se tako ispod 50 bodova, granice koja dijeli rast od pada aktivnosti, prvi put od kolovoza 2009. Slična stanje zabilježena je i u sektoru proizvodnje. U rujnu je Markitov PMI za proizvodni sektor eurozone smanjen na 48,4 boda, najnižu razinu u posljednje dvije godine. Tvornička proizvodnja bilježi pad drugi mjesec zaredom. Nove narudžbe smanjene su četvrti mjesec zaredom, i po najvišoj stopi od svibnja 2009.

PEKING - Proizvodne aktivnosti u Kini u rujnu su smanjene treći mjesec zaredom, pritisnute padom inozemne potražnje zbog gospodarskih teškoća u Sjedinjenim Državama i Europi, pokazali su najnoviji podaci. Preliminarni indeks upravljanja nabavom (PMI) koji izrađuje HSBC u rujnu je smanjen na 49,4 boda, najnižu razinu u posljednja dva mjeseca, s konačne razine od 49,9 bodova u kolovozu, objavio je britanski bankovni div u priopćenju. Vrijednosti indeksa iznad 50 bodova govore o rastu aktivnosti, dok one ispod toga ukazuju na njihov pad. U srpnju je PMI iznosio 49,3 boda, što je njegova najniža razina u 28 mjeseci i prvi pad aktivnosti u godinu dana. Nove izvozne narudžbe smanjene su po većoj stopi u rujnu nego u mjesecu ranije, zbog produbljivanja gospodarskih problema u SAD-u i Europi, ključnim kupcima robe proizvedene u Kini, navodi se u priopćenju HSBC-a. Izvješće HSBC-a također pokazuje da su cijene inputa, pokazatelj troškova sirovina, u kolovozu ubrzale rast, otežavajući nastojanja Pekinga da obuzda inflaciju u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu. Konačne podatke o indeksu PMI britanska će banka objaviti krajem rujna.

BRATISLAVA - Predsjednik slovačkog parlamenta Richard Sulik izjavio je da je njegova stranka spremna blokirati jačanje fonda za spašavanje eurozone kako bi se prekinuo život na dug u eurozoni. "Recesija će se ionako dogoditi, ali ako se prekine to tulumarenje, triježnjenje će biti manje bolno nego da se nastavi živjeti na dug", rekao je Sulik u intervjuu za France presse. "Bilo bi bolje kada bi neka važnija država od Slovačke blokirala jačanje Europskog fonda za financijsku stabilnost (EFSF), ali ako ne budem imao druge mogućnosti, mogao bih to i ja učiniti", dodao je. Vlada premijerke Ivete Radičove podržava jačanje EFSF-a. No njezina koalicija desnog centra, koja ima 79 glasova u parlamentu od ukupno 150. Jačanje EFSF-a mora ratificirati 17 članica eurozone. Krajnji rok za Bratislavu je 11. listopada, po ministru financija Ivanu Miklošu. "Mislim da se EU neće raspasti ako blokiramo jačanje EFSF-a", rekao je Sulik, izrazivši optimizam da će 27 država članica Unije "na kraju pronaći rješenje kako bi EFSF mogao funkcionirati bez Slovačke". "Moj prioritetni cilj nije da postupam kao da sam netko važan u EU-u da bih blokirao EFSF, moj cilj je da se spriječi da Slovačka izgubi milijarde eura", rekao je. "EU ne treba naš novac. Naš udio jedva je viši od jedan posto fonda", ili 7,7 milijarda eura, ocijenio je Sulik (43).

MILANO - Agencija Standard & Poor's snizila je u srijedu dugoročne rejtinge sedam talijanskih banaka, uključujući Intesu SanPaolo, izmijenivši istodobno prognozu za UniCredit u negativnu, zbog nedavnog sniženja rejtinga talijanskih državnih obveznica. Dugoročni rejtinzi Mediobance, Findomestica, Intese Sanpaolo i njihovih podružnica Bance Imi, Casse Risparmio bologna i BIIS-a sniženi su s 'A+' na 'A'. Njihovi kratkoročni rejtizni ostali su nepromijenjeni na 'A-1'. Snižen je i dugoročni i kratkoročni rejting Bance Nazionale del Lavoro (BNL), s 'AA-/A-1+' na 'A+/A-1'. Talijanska najveća banka UniCredit zasad je izbjegla sniženje rejtinga, ali je njezina prognoza izmijenjena u negativnu. Time agencija signalizira moguće sniženje rejtinga u narednih šest do 24 mjeseca. Istu su prognozu dobile i banke Istituto per il Credito Sportivo (ICS), Banca Fideuram i Agos-Ducato.

ATENA - U Ateni je počeo u četvrtak 24-satni štrajk zaposlenih u javnom prijevozu, kojima su se pridružili i taksisti, protiv vladinih oštrih mjera štednje, koji je paralizirao grad. Vlakovi, autobusi, metro, tramvaji, i taksi vozila, kojima svakog dana putuje na posao više stotina tisuća ljudi u tom višemilijunskom gradu, potpuno su stali. Radnici prosvjeduju zbog novog sustava rada koji planira vlada, navodeći da je broj zaposlenih u njihovim poduzećima već drastično smanjen u reorganizaciji tvrtki gradskog prijevoza u Ateni. Grčka vlada odlučila je smanjiti mirovine, proširiti porez na imovinu i otpustiti desetke tisuća službenika u javnim poduzećima, a sve to da bi nastavila primati financijsku pomoć od međunarodnih zajmodavaca. Vlada se dogovorila za dvadeset posto srezati mirovine veće od 1200 eura, a dodatno će smanjiti mirovine bivšim javnim službenicima koji su otišli u mirovinu prije 55. godine, rekli s neki visoki vladini dužnosnici koji su željeli ostati anonimni. Vlada će najmanje do 2014. produljiti trajanje novoga poreza o nekretninama koji je trebao prestati vrijediti 2012. I trideset tisuća javnih službenika ove će godine biti stavljeno u "radnu pričuvu", rekao je jedan dužnosnik. To znači da će im smanjiti plaću na 60 posto sadašnje i dati im 12 mjeseci da nađu novi posao u državnome sektoru ili će ostati bez posla.

LONDON - Cijene nafte na međunarodnim tržištima u četvrtak su pale za više od dva dolara zbog jačanja zabrinutosti u vezi globalnog gospodarskog rasta, a dodatni pritisak pružio im je današnji uzlet dolara. Barel sirove nafte na njujorškom tržištu pojeftinio je za 2,7 dolara, na 83,22 dolara. Na londonskom tržištu cijena nafte pala je za 2,23 dolara, na 108,13 dolara. Ulagače je uznemirilo priopćenje iz američke središnje banke u kojem se upozorava na znatne rizike s kojim se suočavaju Sjedinjene Države, najveći svjetski potrošač nafte. "Cijena nafte na londonskom tržištu spušta se prema 107 dolara", kazao je Thorbjorn Bak Jensen, analitičar u A/S Global Risk Managementu. Dodatni pritisak na cijene pružio je uzlet dolara. "Teško je zanemariti makrogospodarsku sliku. Čini se da je cijena nafte pala, prateći pad cijena na tržištima dionica", tumači Tony Nunan, upravitelj rizicima u tokijskoj korporaciji Mitsubishi. U međuvremenu je Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila na internetskoj stranici da je barel njezine košarice nafte u srijedu stajao 108,99 dolara, ili 70 centi više nego dan ranije.

LONDON/FRANKFURT/PARIZ - Europski burzovni indeksi u četvrtak su zabilježili znatnije gubitke, predvođeni rudarskim dionicama, jer su ulagači okrenuli leđa rizičnijoj imovini nakon sumornih prognozi američke središnje banke i slabim podacima iz gospodarstva Kine i Njemačke. Londonski Ftse indeks potonuo je za 4,55 posto, na 5.048 bodova, frankfurtski DAX za 4,32 posto, na 5.198 bodova i pariški CAC za 5,22 posto, na 2.782 boda. Rudarske dionice bile su najveći gubitnici budući su ulagači zabrinuti zbog potražnje za kovinama u otežanom gospodarskom okruženju krenuli u njihovu rasprodaju. Prosječan pad cijena dionica u tom sektoru iznosio je 6,2 posto, a u stopu je slijedio pad cijena glavnih baznih metala u rasponu od 3,4 do 4,9 posto. Iz Kine su stigli loši podaci koji svjedoče o padu proizvodnih aktivnosti u rujnu treći mjesec za redom. Europski indeks PMI također je razočaravajuć, s obzirom na pad aktivnosti u uslužnom i proizvodnom sektoru eurozone. Među najvećim pojedinačnim gubitnicima našli su se proizvođači luksuznih roba, tako je dionica LVMH pala 6,5 posto, a slijede rudarski divovi Rio Tinto i BHP Billiton, s padom cijena dionica od 8,4 odnosno 6,4 posto. Pridružio im se i zrakoplovni koncern EADS, u sastavu kojeg je Airbus, s padom cijene dionica od 7,6 posto. Gubitaka nisu bile pošteđene ni dionice banaka, poglavito francuskih. Dionica Credit Agricolea oslabjela je 6,4 posto, Societe Generalea 6,8 posto, a BNP Paribasa za 4,3 posto.

TOKYO - Na azijskim su burzama cijene dionica jutros oštro pale, kao i jučer na Wall Streetu, jer je ulagače obeshrabrio pesimističan osvrt američke središnje banke na gospodarsku situaciju. Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks bio u minusu oko 2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu potonule između 1,6 i 4 posto. I na drugim azijskim burzama cijene su dionica oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio na gubitku 4,3 posto, zaronivši na najnižu razinu u 14 mjeseci. Pesimistična procjena Feda o gospodarstvu uzdrmala je azijska tržišta, od kojih neka bilježe čak i veći pad od Wall Streeta. Ulagače je obeshrabrilo i izvješće HSBC banke, prema kojemu je PMI indeks industrijske aktivnosti u Kini u rujnu oslabio treći mjesec zaredom, što ukazuje na usporavanje rasta drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

NEW YORK - Poruka Feda da gospodarstvu prijete "značajni rizici slabljenja" izazvala je u srijedu na Wall Streetu pad cijena dionica za više od 2 posto, što je njihov najveći dnevni gubitak u mjesec dana, i to premda je središnja američka banka najavila nove monetarne poticajne mjere. Dow Jones indeks pao je 283 boda ili 2,49 posto, na 11.124 boda, dok je S&P 500 potonuo 2,94 posto, na 1.166 bodova, a Nasdaq indeks 2,01 posto, na 2.538 bodova. Kao što se očekivalo, čelnici američke središnje banke najavili su jučer, nakon dvodnevne sjednice, nove monetarne mjere za poticanje gospodarstva. Fed će restrukturirati svoj portfelj državnih obveznica, vrijedan 2.800 milijardi dolara, pri čemu bi za 400 milijardi dolara povećao udjel dugoročnih obveznica i tako izazvao smanjenje dugoročnih kamatnih stopa. No, nove poticajne mjere Feda u tzv. 'Operaciji Twist' nisu ohrabrile ulagače jer se plaše da ovaj pokušaj, posljednji u nizu koji je zaredao od recesije 2008. godine, neće znatnije utjecati na gospodarstvo, koje u posljednje vrijeme stagnira. To je obeshrabrilo ulagače, pa su cijene dionica oštro pale. Među najvećim je gubitnicima bio sektor osiguranja. KBW indeks tog sektora potonuo je 5,2 posto, a prinosi na 10-godišnje američke državne obveznice pali su na 1,86 posto, najnižu razinu u više od 60 godina.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙