Za Gatesa je glasalo 95 senatora, a samo su dva glasa bila protiv.
Potvrda Gatesa poklopila se s objavljivanjem izvještaja Studijske skupine pod vodstvom bivšeg državnog tajnika Jamesa Bakera i bivšeg demokratskog kongresnika Leeja Hamiltona o Iraku koji zaključuje kako je "predsjednikova iračka politika propala i da se mora mijenjati". Izvješće konstatira kako je stanje u Iraku teško i da se pogoršava, te upozorava na opasnost kolapsa iračke vlade i humanitarne katastrofe ako se ništa ne poduzme.
Ono sadrži 79 preporuka za temeljitu promjenu američke strategije u Iraku. Prije svega preporuča da SAD pokrenu diplomatsku ofenzivu kako bi stvorili međunarodni konsenzus oko stabiliziranja Iraka. U tu bi inicijativu bile uključene sve susjedne zemlje, uključujući Siriju i Iran.
Također bi bile uključene ključne zemlje u regiji, velike sile, UN i EU. Izvješće poziva na prenamjenu američke vojne misije u Iraku od borbene prema misiji podrške i obučavanja iračke vojske, te predviđa povlačenje većine borbenih postrojbi do prvog tromjesečja 2008. godine, čime bi broj američkih vojnika u Iraku sa sadašnjih 139.000 pao na oko 70.000.
Treća ključna preporuka je poticanje iračke vlade da ostvari rezultate na planu nacionalnog pomirenja, jačanja sigurnosti i funkcioniranja države, koji su do sada izostali. Nastavak nedjelotvornosti vlade u Bagdadu, Bakerova komisija kaznila bi smanjivanjem američke vojne i ekonomske pomoći.
Sam Gates je, odgovarajući na pitanja senatora o stanju u Iraku, prije dva dana izjavio da Amerika "ne pobjeđuje" u ratu u toj državi i upozorio da će Irak, ukoliko ubrzo ne bude stabiliziran, predstavljati središte šireg regionalnog sukoba.
U srijedu je Gates pred odborom za potvrđivanje nominacija američkog Senata istaknuo kako sve opcije ostaju otvorene.
"Prema mom mišljenju, sve opcije ostaju otvorene", rekao je Gates naglašavajući da predsjednik Bush pokušava osposobiti iračke vlasti kako bi bile u stanju u što je većoj mjeri moguće preuzmu odgovornost za pitanja sigurnosti.
Gates je ipak jasno kazao da sadašnja politika SAD prema Iraku nije zadovoljavajuća, nagovještajući mogućnost značajnih promjena, koje se očekuju već krajem tjedna, kada američka administracija bude odgovorala na preporuke Bakerove Stručne skupine.
Govoreći o eventualnom povlačenju američkih vojnika iz Iraka, Gates je rekao da će to, svakako, ovisiti o razvoju stanja na terenu, dodajući da će uskoro, u Iraku, održati seriju konzultacija sa zapovjednicima američkih vojnih snaga. Nije naveo čvrste rokove za povlačenje iz Iraka ističući kako bi takav "raspored" samo predstavljao signal pobunjenicima koliko trebaju čekati dok Amerikanci ne odu iz Iraka.
"Naši potezi tijekom sljedeće godine ili dvije, predstavljat će odlučujući faktor koji će odrediti da li će SAD i irački narod biti svjedoci sporog ali stalnog napretka, ili će se suočiti s realnom opasnosti rasplamsavanja regionalnog sukoba", rekao je Gates.