"Zakon je u Senatu prihvaćen jednoglasno bez amandmana", navodi se u senatskim dokumentima. Zakonom, koji je prihvaćen na sjednici u petak navečer, u proračunu za 2007. godinu predviđena je i vojna pomoć navedenim zemljama, od čega za Hrvatsku u vrijednosti od tri milijuna dolara.
"Zakon o učvršćivanju slobode putem NATO-a", kako glasi naziv tog pravnog akta, ima za cilj "podržati kontinuirano proširivanje NATO-a na europske demokratske države koje su sposobne i voljne ispuniti odgovornosti članstva".
U zakonu se među ostalim se ističe kako predstojeći "summit NATO-a u Rigi treba priznati napredak koji su prema ispunjavanju odgovornosti i obveza članstva ostvarile Hrvatska, Makedonija i Albanija", dok se za Gruziju predlaže uključivanje u program MAP, Akcijski plan za članstvo, u kojem su ostale tri zemlje od 2002. godine.
Predsjednik Vanjskopolitičkog odbora Senata Richard Lugar, predlagač zakona kojem su pokrovitelji još trinaestorica senatora iz obiju stranaka, izjavio je u petak kako se NATO mora dalje proširivati ako se misli razvijati.
"Ako NATO treba ostati najveći savez za sigurnost i obranu svojih članica, on se mora stalno razvijati, a taj razvoj treba ići kroz proširivanje", izjavio je Lugar, republikanski senator iz Indiane.
"Potencijalno članstvo u NATO-u znatno pridonosi napretku na područjima kao što su vladavina prava i razvoj civilnog društva u novim demokracijama", istaknuo je Lugar.
Podsjetio je kako je američki Senat prije tri godine, jednoglasno podržao priključenje sedam zemalja istočne Europe NATO-u, te naglasio kako su one danas među najbližim saveznicima SAD u globalnom ratu protiv terorizma.
"Vrijeme je da SAD ponovno preuzmu inicijativu i zatraže od svojih saveznika da prihvate nove članice u Sjevernoatlantski savez", zaključio je.
U dijelu zakona koji se odnosi na vojnu pomoć SAD u 2007. za predložene nove članice NATO-a, za Hrvatsku su predviđena tri miljuna dolara, Albaniju 3,2 miljuna, Makedoniju 3,6 miljuna i Gruziju 10 milijuna dolara.
U tekstu se naglašava kako je Gruzija do sada, i bez MAP-a, ostvarila "izvanredan napredak". U rujnu je 26 članica NATO-a postiglo suglasnost o "intenziviranju dijaloga" s Gruzijom, što je jedan od prvih koraka na putu te bivše sovjetske republike prema članstvu u Savezu.