U vukovarskom pogonu za proizvodnju biodizela, čija će izgradnja koštati oko 87 milijuna kuna, godišnje će se proizvoditi 35.000 tona biodizela iz uljane repice. Za to će se, prema riječima vlasnika poduzeća Europa Mil Milidraga Gadže, u budućnosti trebati osigurati sjetvu te poljoprivredne kulture na oko 30.000 hektara uz ostvarenje proizvodnje od 100.000 tona uljene repice.
Kako je najavio, radovi na izgradnji pogona trebali bi završiti u narednih 11 mjeseci, a potom bi Europa Mil na istoj lokaciji započela i radove na izgradnji pogona za proizvodnju etanola, ukupnog kapaciteta 80.000 tona, te bioelektrane u kojoj bi se spaljivanjem ostatka bio mase ostvarivala godišnja proizvodnja 75 GWh.
Po završetku planiranih investicija direktno bi zaposlili 150, a indirektno više od 500 radnika, rekao je Gadže dodajući kako će u proizvodnju etanola Europa Mil krenuti u suradnji s vukovarskim VUPIK-om.
Vlada RH podržava ovakve projekte kojima je za cilj proizvodnja energije iz obnovljivih izvora, poručio je ministar Petar Čobanković dodajući kako se u Vladi radi na završetku zakonodavnog okvira za proizvodnju biodizela u Hrvatskoj.
Također je najavio povećanje poticaja u proizvodnji uljane repice sa sadašnjih 2.250 na 2.550 kuna po hektaru dodajući kako sukladno Protokolu iz Kyota Hrvatska mora krenuti u proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.
Također je naveo kako u Ozlju već radi tvornica biodizela, dok bi vukovarski pogon za proizvodnju etanola i bioelektrana bili prvi takve vrste u Hrvatskoj.
"Nisam prevelik optimist da ćemo sa domaćih polja uspjeti osigurati potrebne sirovine za proizvodnju biodizela, ali je za Hrvatsku vrlo bitno da se na njenom području nalaze preradbeni kapaciteti", rekao je Čobanković koji je uoči polaganja temeljnog kamena za izgradnju pogona za proizvodnju biodizela posjetio i vukovarsku Luku s čijom je upravom razgovarao o poslovnim planovima razvitka Luke.
(Hina) xzdra yds