Podsjećaju da je strateški razvoj Istre temeljen na agroturizmu te da bi izgradnja tvornice poništila sve pozitivne rezultate razvoja turizma u unutrašnjosti poluotoka postignute u posljednjih deset godina. Na području Pićana, dodaju u današnjem priopćenju, uspješno posluje 30 seoskih domaćinstava koja su u uređenje objekata i organizaciju turističkih usluga uložila više od 15 milijuna eura, dobivenih uglavnom kreditima.
Smatraju da bi tvornica kamene vune s tog područja otjerala goste i onečistila okoliš, zbog uporabe koksa kao energetskog goriva, odlaganja otpada i prolaska velikog broja kamiona.
Stoga od lokalnih vlasti i Vlade traže da svim pravnim sredstvima zaustave gradnju tvornice danskog investitora "Rockwool International" i sestrinske tvrtke "Rockwool Adriatic".
Od hrvatske Vlade istovremeno zahtjevaju i zaštitu svojih interesa, odlobađanje seoskih domaćinstava i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u ruralnim područjima Istre poreza na dohodak i dobit u narednih deset godina te dobivanje povlaštenog statusa potrošača struje, vode i plina.
U priopćenju se obraćaju i Europskoj komisiji od koje traže da od hrvatske Vlade zatraže omogućavanje stanovništvu Istre pravo na čist i nenarušen okoliš te poticajni održivi ekološki razvoj.
Prekid radova Konzorcij, koji je prvo profesionalno udruženju takve vrste u nas, zahtjeva i od danske tvrtke te njenog sestrinskog poduzeća u Hrvatskoj.
Cilj ovog Udruženja je zaštita ambijentalne arhitekture, vizualnog identiteta gospodarstava te pomoć vlasnicima u usklađivanju s normama Europske unije.