Prijavu je podnijela Ekološka udruga "Ekop Istra" uz potporu "Eko Kvarnera", "Plavog foruma", udruženja Konzorcija agroturizma i ruralnog turizma u Istri i Odbora za referendum. Kako se navodi u prijavi, članovi tih ekoloških udruga prijepornom drže i studiju utjecaja na okoliš koja je, smatraju, krivotvoren dokument.
"Studija ne sadrži bitan podatak, a to je utjecaj proizvodnje kamene vune na zdravlje ljudi. Stoga smatramo da bez tih podataka studija ne može biti vjerodostojna i kao takva upotrebljena za izdavanje građevinskih dozvola", istaknula je u izjavi za javnost predsjednica Ekop Istre - ogranak Pićan Kristina Đurović.
Članovi tih udruga sumnjaju i u zakonitost prenamjene visokokvalitetnog poljoprivrednog zemljišta u industrijsko zemljište te su stoga Ministarstvu zaštite okoliša uputili zahtjev za nadzor nad građevinskom dozvolom tvornice kamene vune.
Obustavu radova na izgradnji tvornice zatražili su i članovi Konzorcija za agroturizam Istre koji su se prije desetak dana priopćenjem obratili javnosti smatrajući da tvornica kamene vune ugrožava ekološku poljoprivredu i ruralni turizam te da bi industrijalizacija ovog područja onemogućila daljnji razvoj ekološkog agroturizma.
Riječ je o tvornici, čija se vrijednost procjenjuje na oko 75 milijuna eura, što je najveća greenfield investicija u Hrvatskoj.