"Studija je dala odgovor da je utjecaj na zdravlje ljudi na tom području prihvatljiv. Analizirane su emisije u skladu s europskim standardima", istaknuo je na tiskovnoj konferenciji savjetnik "Ekonerga" dr. Vladimir Jelavić. Tu je tvrdnju potkrijepio usporedbom da će jedan tvornički dimnjak, a za sada ih se predviđa tri, ispuštati jednake količine plina kao 1700 kućnih ložišta.
Po riječima direktora "Rockwool Adriatica" Bartosza Stentorfa prostor u pićanskoj općini pokazao se prikladnim za "greenfield" ulaganje jer je analizom tla utvrđeno da se pod površinom nalazi 27 metara gline koja onemogućuje kvalitetan uzgoj bilo kakvih poljoprivrednih kultura.
"Studija tvorničkog utjecaja na okoliš izrađena je stručno, analizirani su utjecaji na okoliš, preporučene su mjere i način nadzora koji odgovaraju stanju tehnike i graničnim vrijednostima ispuštanja kao u državama Europske unije", naglasio je Stentorf.
Jedan od razloga ulaganja bilo je otvaranje novih radnih mjesta pa bi se ovih dana trebali zaposliti prvi Pićanci, no do sada nije zaposlen niti jedan jer su traženi stručnjaci kojih na Pićanštini nije bilo, kazao je novinarima općinski načelnik Branko Ružić.
Ekološke udruge u Istri prije tjedan dana kazneno su prijavile pazinskom Općinskom državnom odvjetništvu odgovorne u "Rockwool Adriaticu" zbog, kako se navodi u prijavi, "osnovane sumnje da se gradnjom tvornice kamene vune priprema počinjenje kažnjiva djela onečišćenja okoliša s posljedicama".
Tvrtka "Rockwool Adriatic" na to je područje uložila 75 milijuna eura i to je jedno od najvećih "greenfield" ulaganja u Hrvatskoj.
(Hina) xdspo yvkn