FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 4,30 sati

ZAGREB, 17. listopada 2006.(Hina) - Pregled vanjskopolitičkih događaja za utorak, 17. listopada
ZAGREB, 17. listopada 2006.(Hina) - Pregled vanjskopolitičkih događaja za utorak, 17. listopada

WASHINGTON

Američka državna tajnica Condoleezza Rice dala je punu potporu za ulazak Hrvatske u NATO i EU, izjavio je u ponedjeljak hrvatski premijer Ivo Sanader nakon sastanka s državnom tajnicom Rice u State Departmentu. Na sastanku je zajednički ocijenjeno da su bilateralni odnosi SAD-a i Hrvatske dobri, a razgovaralo se o perspektivama hrvatskog uključenja u euroatlansku zajednicu, o transatlanskom partnerstvu, odnosima u Europi te o kriznim žarištima u svijetu, kazao je hrvatski premijer. Američka državna tajnica i hrvatski premijer razgovarali su i o proširenju srednjeuropske zone slobodne trgovine (CEFTA) na Moldovu i Ukrajinu te o hrvatskom predsjedavanju Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP). S američke je strane, po njegovim riječima, iskazana potpora angažmanu Hrvatske tim procesima u jugoistočnoj Europi, kao i stajalištu Zagreba da Hrvatska ne treba postati "taocem te situacije" nego to treba omogućiti njen što brži ulazak u EU i NATO, naglasio je hrvatski premijer.

WASHINGTON

Američka državna tajnica Condoleezza Rice izrazila je u ponedjeljak nadu da Sjeverna Koreja neće pokušati drugi nuklearni pokus, naglasivši da bi to bio provokativan čin koji bi dodatno izolirao tu azijsku zemlju. Vijeće sigurnosti UN u subotu je usvojilo rezoluciju 1718 kojom se Sjevernoj Koreji zbog nuklearnog pokusa 9. listopada uvode sankcije na trgovinu oružjem i materijalima za njegovu proizvodnju, te financijske i druge sankcije. Rice je najavila je da će u utorak otputovati u posjet Japanu, Južnoj Koreji i Kini kako bi sa svojim domaćinima raspravila praktična pitanja vezana uz nadzor prometa roba u Sjevernu Koreju i iz nje, odnosno primjenu rezolucije 1718. "Sjeverna Koreja ne može ugroziti sigurnost u svijetu a onda očekivati da će nastaviti s uobičajenim poslovanjem", kazala je Rice na konferenciji za novinare. Također je upozorila Iran da na primjeru međunarodnih sankcija Pjongjangu može vidjeti kakve ga posljedice očekuju ako nastavi kršiti Sporazum o neširenju nuklearnog oružja, te najavila kako bi Vijeće sigurnosti UN ovoga tjedna trebalo početi razmatrati sankcije protiv Irana zbog nastavljanja obogaćivanja urana.

VARŠAVA

Vladajuća poljska stranka Pravo i pravednost (PiS) u ponedjeljak je navečer s bivšim koalicijskim partnerom postigla dogovor o obnovi vladajuće trostranačke koalicije čime je izbjegnuto održavanje prijevremenih izbora u zemlji, objavio je glasnogovornik vlade. Premijer Jaroslaw Kaczynski prošlog je mjeseca izgubio većinu u parlamentu nakon što je iz svoje koalicije isključio populističku stranku Stranku samoobrane zbog spora oko proračuna za 2007. godinu. Treći član vladajuće koalicije je desničarska Liga poljskih obitelji. Sporazum o obnovi koalicije postignut je u posljednji tren jer je parlament u utorak trebao glasovati o prijedlogu oporbe da se Sejm raspusti i održe izvanredni izbori. "Postignut je sporazum o koaliciji. On jamči stabilnu većinu", rekao je Jan Dziedziczak, glasnogovornik vlade. Prema sporazumu će se čelnik Stranke samoobrane Andrzej Lepper vratiti u vladu kao ministar poljoprivrede i zamjenik premijera, a njegova je stranka obećala podržati prijedlog proračuna za 2007. godinu.

NEW YORK

Niti nakon osmog kruga glasanja u ponedjeljak nije donijeta odluka tko će sljedeće dvije godine zastupati latinoameričku skupinu zemalja u Vijeću sigurnosti. Za mjesto nestalne članice Vijeća sigurnosti iz te zone natječu se Gvatemala i Venezuela, a za izbor je potrebno dvije trećine glasova 192 članice Opće skupštine UN-a. U prvih pet krugova glasanja Gvatemala je dobivala više glasova, ali nedovoljno za izbor, da bi se u šestom krugu dvije zemlje izjednačile. Potom je Gvatemala ponovo izbila u prvi plan, odnosno u osmom krugu dobila 102 naprema 85 glasova, uz pet suzdržanih zemalja. Za izbor je potrebno 127 glasova. Izbor latinoameričke članice Vijeća sigurnosti ove je godine posebno zanimljiv jer se Sjedinjene Države žestoko opiru izboru Venezuele, čiji je predsjednik Hugo Chavez prije mjesec dana za govornicom UN-a američkog kolegu George W. Busha nazvao "vragom", i zdušno lobiraju za izbor Gvatemale. Slična se situacija zbila godine 1979. godine kada niti nakon rekordnih 155 krugova glasanja Opća skupština nije mogla odlučiti hoće li članicom Vijeća sigurnosti postati Kuba ili Kolumbija. U 156. krugu kao kompromisni kandidat izabran je Meksiko. Glasanje Opće skupštine o Gvatemali ili Venezueli nastavit će se tijekom ponedjeljka po mjesnom vremenu. I latinoameričke zemlje podijeljene su oko svoga kandidata. Tako se smatra da Argentina, Brazil, Paragvaj, Urugvaj i Bolivija podupiru Venezuelu dok se Meksiko, Kolumbija i većina zemalja srednje Amerike zalažu za Gvatemalu.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙